Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, in anul 2021 pe data de 22-12-2021 am avut ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, in anul 2021 pe data de 22-12-2021 am avut un accident ...

Buna ziua , in anul 2021 pe data de 22-12-2021 am avut un accident rutier fara victime si fara alte autovehicule , mi s a intocmit dosar prnal pentru vatamare corporala pentru mine , mi a venit clasarea dosarului abia dupa 6 luni , unde trebuie dus acel dosar ? Precizez ( permisul l am avut fizic ) chiar si dupa accident , iar ieri am dat in radar si mi s a spus ca am permisul inca rerinut la dansii in sistem , dosarul clasat il am acasa nu l am dus la politie , trebuie dus si il mai pot duce dupa atata timp ? Multumesc !! Si ce acte mai trebuie duse pe langa dosar ca sa reactualizeze permisul de conducere
Mihaitrs, utilizator
Articolul 219
(2) Restituirea permisului de conducere se dispune de către șeful serviciului poliției rutiere pe raza căruia a fost săvârșită fapta, la cererea titularului, în următoarele cazuri:
...........................
b) în baza soluției de clasare dispuse în faza urmăririi penale în alte condiții decât cele prevăzute la art. 103 alin. (1) lit. c) sau d) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002, republicată, cu modificările și completările ulterioare, sau, după caz, a hotărârii instanței de judecată rămase definitivă prin care s-a dispus încetarea procesului penal în alte condiții decât cele prevăzute la art. 103 alin. (1) lit. d) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002, republicată, cu modificările și completările ulterioare, precum și în baza hotărârii judecătorești rămase definitivă prin care s-a dispus achitarea inculpatului ori ca urmare a încetării măsurii de siguranță prevăzute la art. 108 lit. c) din Legea nr. 286/2009 privind Codul penal, cu modificările și completările ulterioare.
..................................
[ link extern ]
Trebuie sa depuneti o copie a ordonantei respective, la politie, ca sa figurati de drept cu permisul restituit.