Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Bună ziua, acum doi ani am cumpărat o casă cu teren ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Bună ziua, acum doi ani am cumpărat o casă cu teren pe care ...

Bună ziua, acum doi ani am cumpărat o casă cu teren pe care mai erau și două filigorii construite, betonate și acoperite. Pe contractul de vânzare-cumpărare apare suprafața terenului și a casei, fără filigorii. Am înlocuit acoperișul unei filigorii și vecinul meu m-a reclamat la primărie că nu am autorizație de construcție. Și acum vine întrebarea mea, poate mă lămurește cineva: daca eu am cumpărat terenul cu tot cu filigorii care la momentul construirii lor nu au avut autorizație de construcție mă poate amenda pe mine primăria? Sau pe vechiul proprietar? Filigoriile nu au fundație și nu sunt intabulate. Mulțumesc
Buna ziua,
Doar connstructiile ce au fundatie trebuie sa fie facute cu autorizatie. Si sa fie intabulate.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Doar connstructiile ce au fundatie trebuie sa fie facute cu autorizatie. Si sa fie intabulate.

Gresit. Toate constructiile necesita autorizatie de construire indiferent ca sunt constructii cu caracter permanent sau constructii cu caracter provizoriu. Constructiile cu caracter provizoriu au nevoie de autorizatie de construire provizorie care specifica durata amplasarii acestora.
Citez legea urbanismului din cap (dar aproximativ asa suna): ``constructiile cu caracter provizoriu sunt acele constructii edificate din materiale care permit demontarea si reasamblarea acestora cu usurinta.``

Acele filigorii cel mai probabil sunt constructii vechi edificate inainte de anul 2001, iar constructiile edificate inainte de anul 2001 nu au nevoie de autorizatie de construire pentru a putea fi inscrise in cartea funciara, acestea se pot intabula doar in baza cerificatului fiscal prin care se dovedeste faptul ca proprietarul are achitat datoriile la zi.

De ce nu s-au intabulat? De multe ori proprietarul cu topograful autorizat care intocmeste documentatia ajung la un consens ``mai mult ilegal decat legal`` ca anexe de genul (filigorii, cotete, lemnarii...) etc sa nu fie intabulate pentru ca ''cel mai probabil vor fi demolate''.
Casa a fost cumpărată în 2021 și filigoriile făcute înainte de vânzare, tot în 2021 fara autorizație de construcție. Acum pot fi eu amendată pentru acele filigorii și pusă sa intru in legalitate? Adică să mă pună sa fac, plan de urbanism, proiect și autorizație de construcție?

Vladislav20 a scris:

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Doar connstructiile ce au fundatie trebuie sa fie facute cu autorizatie. Si sa fie intabulate.

Gresit. Toate constructiile necesita autorizatie de construire indiferent ca sunt constructii cu caracter permanent sau constructii cu caracter provizoriu. Constructiile cu caracter provizoriu au nevoie de autorizatie de construire provizorie care specifica durata amplasarii acestora.
Citez legea urbanismului din cap (dar aproximativ asa suna): ``constructiile cu caracter provizoriu sunt acele constructii edificate din materiale care permit demontarea si reasamblarea acestora cu usurinta.``

Acele filigorii cel mai probabil sunt constructii vechi edificate inainte de anul 2001, iar constructiile edificate inainte de anul 2001 nu au nevoie de autorizatie de construire pentru a putea fi inscrise in cartea funciara, acestea se pot intabula doar in baza cerificatului fiscal prin care se dovedeste faptul ca proprietarul are achitat datoriile la zi.

De ce nu s-au intabulat? De multe ori proprietarul cu topograful autorizat care intocmeste documentatia ajung la un consens ``mai mult ilegal decat legal`` ca anexe de genul (filigorii, cotete, lemnarii...) etc sa nu fie intabulate pentru ca ''cel mai probabil vor fi demolate''.

Casa a fost cumpărată în 2021 și filigoriile făcute înainte de vânzare, tot în 2021 fara autorizație de construcție. Acum pot fi eu amendată pentru acele filigorii și pusă sa intru in legalitate? Adică să mă pună sa fac, plan de urbanism, proiect și autorizație de construcție?

Primaria poate sa va solicite intrarea in legalitate, da. La partea cu amenda insa nu au voie sa va amendeze daca constructiile au o vechime mai mare de 3 ani. 3 ani este termenul pentru a amenda un proprietar pentru constructiile facute fara autorizatie, dupa 3 ani se prescrie amenda.