Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Aș dori să întreb dacă se poate în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Aș dori să întreb dacă se poate în cazul în ...

Bună ziua,
Aș dori să întreb dacă se poate în cazul în care un propietar care deține două apartamente alăturate, cu perete din beton ce le desparte, să obțină autorizație pentru a sparge peretele pentru a face o ușă care să permită intrarea dintr-un apartament în altul. Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Lucrul acesta se face adresind intrebarea la primarie, prin solicitarea unui certificat de urbanism.
Vă mulțumesc!
@veronicavera

Având în vedere faptul că spargerea golului de ușe va „ agresa” o diafragmă de beton care face parte din structura de rezistență a clădirii, deci posibil să pună în pericol rezistența mecanică, stabilitatea și siguranța clădirii sau a altor proprietăți individuale, ca să nu mai pierdeți vremea cel mai sigur este să vă adresați compartimentului Disciplina în Construcții din cadrul Primăriei.

Vedeți și dispozițiile art. 34 alin. 2 și art. 41 din legea nr. 196/2018.

Mă abțin să formulez o opinie.

robert1958, utilizator