Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Renovare apartament. Acord notarial vecini
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Renovare apartament. Acord notarial vecini

Buna ziua.
Am nevoie sa remodelez un perete in bucataria apartamentului. Sunt in legatura cu un arhitect care mi-a spus ca pe langa toate avizele este nevoie de acordul vecinilor.
In online, informatia este vaga si nu se mentioneaza nimic legat de situatia asta, doar de incadrarea in limita.
Tinand cont ca imi expira certificatul de urbanism in Ianuarie, as vrea sa stiu daca este nevoie de acordul vecinilor sau doar cel al asociatiei.

Va multumesc!
Potrivit art. 34 din legea nr. 196/2018,

(1) Utilizarea proprietății individuale este stabilită de proprietar în conformitate cu destinația
acesteia.

(2) Proprietarul poate aduce îmbunătățiri sau modificări proprietății sale individuale, cu respectarea prevederilor legale în vigoare referitoare la autorizarea executării lucrărilor de construcții de către autoritatea administrației publice competente, fără a pune în pericol integritatea structurală a condominiului, rezistența mecanică, stabilitatea și siguranța clădirii sau a altor proprietăți individuale, precum și buna funcționare a instalațiilor aferente acestora.

(3) Modificările suprafețelor construite sau utile se comunică președintelui asociației de proprietari și organului fiscal local în termen de 30 de zile de la încheierea lucrărilor și se introduc în cartea tehnică a construcției și în baza de date a asociației, în vederea stabilirii consumurilor corespunzătoare cu noile suprafețe utile.

Având în vedere faptul că modificarea se face stict în interiorul suprafeței construite a apartamentul dvs., nu aveți

nevoie nici de acordul vecinilor nici de al asociației, însă ar să le aduceți vecinilor la cunoștință că va urma o perioadă

de „ x” zile pentru care vă cereți scuze în legătură cu disconfortul creat prin zgomotul produs și că veți respecta orele

de liniște.

Lex999 a scris:

Buna ziua.
Am nevoie sa remodelez un perete in bucataria apartamentului. Sunt in legatura cu un arhitect care mi-a spus ca pe langa toate avizele este nevoie de acordul vecinilor.
In online, informatia este vaga si nu se mentioneaza nimic legat de situatia asta, doar de incadrarea in limita.
Tinand cont ca imi expira certificatul de urbanism in Ianuarie, as vrea sa stiu daca este nevoie de acordul vecinilor sau doar cel al asociatiei.

Va multumesc!

robert1958, utilizator
Puteti remodela peretele daca acesta nu este de rezistenta. Remodelarea se poate face numai in baza unui proiect care sa contina un calcul de rezistenta. La proiect se obtine avizul ISCtii. daca este vorba de un perete de rezistenta, caz in care aveti nevoie si de autorizatie ctie. de la primarie. Autorizatia nu o puteti obtine decat cu avizul vecinilor - stanga/ dreapta si sus/ jos.
Posibil ca arhitectul sa fi stiut ca peretele respectiv este de rezistenta, daca este vorba de remodelare, nu doar de desfiintarea unui perete despartitor.