avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna seara Am o întrebare , și anume : Un comerciant ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna seara Am o întrebare , și anume : Un comerciant ,mai exact ...

Buna seara
Am o întrebare , și anume : Un comerciant ,mai exact o franciza administrată de x,y,z , are voie sa nu-mi permită să iau mai mult de 3 promoții ( de ex la țigări ) pe motivul că regulamentul prevede că o persoană poate lua 3 promoții pe campanie ? Nu mi se pare normal că această triere sa o poată face un văzător din acest magazin , să decidă dacă am fost sau nu de 3 ori . Eu poate am frați gemeni sau persoane care seamănă cu mine . Cred că nu sunt relevante camerele din magazin că proba , pentru că aceste filmări sunt date cu caracter personal și o identificare personală , faciala ,nu o pot face decât organele competente respectiv poliție , jandarmerie . Toate magazinele au tot felul de promoții și nu se îngrădește nimănui dreptul de a cumpăra un anumit număr decât poate poate fi condiția x bucăți pe un bon fiscal , in nici un caz să facă un vânzător trierea după chipul unei persoane ....
Ce este de făcut în acest caz ? Va mulțumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca asa e regulamentul, trebuie respectat, nici nu ar fi trebuit sa incercati sa luati mai multe, nu sa sperați sa nu va recunoasca vanzatorul. Adresati-va francizorului si anpc-ului, vedeti daca vi se da dreptate.
Nu cunosc regulamentul, dar cred ca e scris undeva pe site, pe un pliant etc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Iulie 2023
gi-jane2, moderator
Da , ok . Numai că mi se pare ciudat că cineva sa te urmărească și țină cont de cate ori cumperi ceva ...


gi-jane2 a scris:

Daca asa e regulamentul, trebuie respectat, nici nu ar fi trebuit sa incercati sa luati mai multe, nu sa sperați sa nu va recunoasca vanzatorul. Adresati-va francizorului si anpc-ului, vedeti daca vi se da dreptate.
Nu cunosc regulamentul, dar cred ca e scris undeva pe site, pe un pliant etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Magazin care insala clientii anticoade anticoade Buna ziua . Am si eu nevoie de un sfat. Am cumparat pe data de 24 o use metalica de la un magazin. Am indicat modelul vazatorului pt a o scoate de pe raft . (o ... (vezi toată discuția)
Contract de franciza gyoni8 gyoni8 Va rog foarte mult, daca se poate sa ma ajutati cu un draft de contract de franciza, care sa se apropie cat de cat de cerintele Ordonanţei nr. 52/1997 din ... (vezi toată discuția)