Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Presupusa amenda prin posta din Sicilia
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Presupusa amenda prin posta din Sicilia

Buna! In septembrie 2022 am fost in Sicilia, am parcat masina inchiriata intr-un loc unde nu exista vreun marcaj de interzis parcare/ ridicare masina/loc de plata pentru parcare etc. Astazi (25.07.2023) primesc prin posta ceva care seamana cu o amenda de 100 si ceva euro pe motivul parcarii in acel loc. Ati mai auzit de asa ceva?... evident, nu am de gand sa platesc atata, date fiind absenta oricarui marcaj + intervalul de timp la care am primit aceasta asa-zisa amenda. Multumesc!
PaulaCmd, utilizator
Fiind tari membre UE si Italia si Romania este posibil ca amenda sa ajunga la primarie si sa va treziti cu popriri, caz in care tot veti plati amenda.
Nu strica sa purtati o corespondenta cu politia din Sicilia pentru a va lamuri, prin intermediul ambasadei/ consulatului roman in Italia.
Puteti lua legatura cu un avocat roman care practica avocatura in Italia (gasiti pe internet).