avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Împărtirea bunurilor în cazul unui cuplu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Împărtirea bunurilor în cazul unui cuplu necăsătorit și cu copii

Situatie:
-cuplu necăsătorit.
-ea are un copil dintr-o relatie anterioară
-acum au și un copil din această relatie, recunoscut de amândoi.
-au cumpărat o casă împreună, pe contractul de vanzare/cumpărare este mentionat că au drepturi de proprietate egale 50%-50%.
-fiecare dintre cei doi au și alte bunuri obținute până a se cunoaște.
Intrebare: nu este cazul, dar dacă s-ar despărți, care ar fi drepturile fiecăruia dintre cei 4 membri ai familiei asupra bunurilor obținute în comun și a celor obținute înaintea formării cuplului?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:09, 26 Iulie 2023
bunurile se impart numai intre adulti. copiii au drepturi numai dupa decesul parintilor.
-acum au și un copil din această relatie, recunoscut de amândoi.


Era culmea ca nici mama sa nu il recunoasca :).
Cu bunurile, treaba e clara fiecare are si va lua ce are pe nume...bunurile de dinainte si cota din casa.
Pt casa, daca vor, vor iesi din indiviziune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa bun comun cu soțul meu a fost vândută la licitație, și a cumpărat-o fiul nostru împreună cu prietena lui. cum mă pot asigura că nu voi fi dată afară dacă ei se ceartă? Mariana Botoc Mariana Botoc In urma divortului de sotul meu ,casa a fost scoasa la licitatie din cauza unui debit la banca (pe firma sotului)neplatit.Dupa multe termene de licitatie sa ... (vezi toată discuția)
Solutionare imobil CosminPuiu CosminPuiu Exista urmatoarea situatie: Imobil achizitionatin 1997 de catre doi soti cu doi copii. La data achizitionarii imobilului conform CVC imobilui apartine conform ... (vezi toată discuția)
Cat de important e cine deschide actiunea de divort cocopuff_nut cocopuff_nut Buna ziua,as fi vrut sa ma ajutati in ce priveste divortul.Are multa importanta cine deschide actiunea? Precizez ca avem 2 copii,unul minor,o casa primita ... (vezi toată discuția)