Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Împărtirea bunurilor în cazul unui cuplu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Împărtirea bunurilor în cazul unui cuplu necăsătorit și cu copii

Situatie:
-cuplu necăsătorit.
-ea are un copil dintr-o relatie anterioară
-acum au și un copil din această relatie, recunoscut de amândoi.
-au cumpărat o casă împreună, pe contractul de vanzare/cumpărare este mentionat că au drepturi de proprietate egale 50%-50%.
-fiecare dintre cei doi au și alte bunuri obținute până a se cunoaște.
Intrebare: nu este cazul, dar dacă s-ar despărți, care ar fi drepturile fiecăruia dintre cei 4 membri ai familiei asupra bunurilor obținute în comun și a celor obținute înaintea formării cuplului?
bunurile se impart numai intre adulti. copiii au drepturi numai dupa decesul parintilor.
-acum au și un copil din această relatie, recunoscut de amândoi.

Era culmea ca nici mama sa nu il recunoasca :).
Cu bunurile, treaba e clara fiecare are si va lua ce are pe nume...bunurile de dinainte si cota din casa.
Pt casa, daca vor, vor iesi din indiviziune.