Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicarea cotei de 5% tva la fotovoltaice
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicarea cotei de 5% tva la fotovoltaice

Buna ziua,

Va scriu din partea Holland Electronics BV din Olanda.
Încercam prin mai multe canale sa aflam adevăratul conținut al TVA-ui redus de 5%.

O intrebare simpla.
Noi ca firma din Olanda livram bunuri către Romania pers fizice dar și juridice.
Pers juridice 0% (intracomunitar)
Pers Fizice standard 19%

Marea parte a livrarilor sunt PV (Photovoltaic products).
Panouri Solare, Invertoare, Baterii casnice acumulare energie din panourile PV, materiale de montare PV, cabluri si alte accesorii pt instalațiile PV.

Se poate aplica cota de 5% (TVA redus) pentru acest segment de produse pentru Persoane Fizice? Da sau NU.
In cazul in care DA, trebuie completat un anume formular de catre client isn sensul declarației pe propria răspundere? In Olanda, Germania e 0% însa Persoanele Fizice trebuie sa îndeplinesca cateva criterii de baza pentru a profita de TVA 0%.

Sper sa am un raspuns concret in acest sens.
Va multumesc.
george-neagu, moderator
Conform noilor modificari legislativ preconizate in urmatoarea perioada, nu se va mai aplica cota redusă de TVA, de 5%, urmând să rămână doar cea generală, de 19%, cu o singură variantă de cotă redusă la 9%.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Multumesc.
Deci sa înțeleg ca valoarea TVA este de 9% pentru materiale solare (PV) pentru persoane fizice?
Sau standard 19%?