Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada de concediu ingrijire copil platita se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada de concediu ingrijire copil platita se considera stagiu ...

Perioada de concediu ingrijire copil platita se considera stagiu de cotizare pentru pensia de stat? Dar perioada neplatita?
Perioada CCC : :
- constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii indemnizaţiilor de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005

- constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public şi a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă

- constituie vechime în muncă și în serviciu, precum și în specialitate și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.