Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua , am primit o înștiințare de la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua , am primit o înștiințare de la primărie , să ...

Bună ziua , am primit o înștiințare de la primărie , să mă prezint in termen de 15 zile sa achit o amendă de la DSP ( 3000 lei) pentru că nu am completat formularul plf de intrare în tara ( decembrie 2021) ,de când era "treaba" aia cu covidul. ....?????
Nu s-au anulat amenzile respective?
Mulțumesc
????.Mihai, utilizator
Si???
Daca este ceva in neregula, aveti posibilitatea formulării unei contestatii.
Bună ziua,

Au fost anulate amenzile prin Legea 257/2022, trebuia scăzută din evidențe.

Articolul 1
Amenzile contravenționale aplicate în temeiul art. 4 alin. (1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 129/2021 privind implementarea formularului digital de intrare în România, cu modificările și completările ulterioare, abrogată prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 22/2022 pentru abrogarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 129/2021 privind implementarea formularului digital de intrare în România, neachitate până la data intrării în vigoare a prezentei legi, se anulează și se scad din evidențele organelor de executare.
[ link extern ]

Depuneți la registratură o hârtie adresată șefului de la Impozite și taxe prin care să cereți, pe baza Art. 1 din L 257/2022, anularea și scăderea amenzii din evidențe.
Sunt obligați să vă răspundă în 30 de zile. Au timp destul să se lămurească.
Manuela Rășină, administrator