Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama mea are titlu de concesiune pe o criptă unde ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama mea are titlu de concesiune pe o criptă unde este bunica ...

Mama mea are titlu de concesiune pe o criptă unde este bunica înmormântată. Anul acesta a expirat concesiunea, iar administratorul îmi dă două variante, mamei fiindu-i imposibil să se deplaseze până în localitatea respectiva: 1. procura notariala (prin care eu, singurul copil al ei sa o reprezint) și prelungirea prin act adițional pe numele mamei, plătind 1000 lei taxa pentru următoarea perioadă de 25 de ani; 2. Mama să declare la notariat că dorește să fiu trecută eu (fiica) pe actul de concesiune. As vrea să știu ce act ar trebui facut în acest caz la notariat și dacă ar fi mai avantajos să îl facem pe acesta, având în vedere că taxa de 1000 lei plătită către cimitir nu se diminuează, iar mama mea nu va mai trai încă 25 de ani peste cei 77 pe care ii are.
Va mulțumesc anticipat!
Estre de preferat sa incheiati procura notariala prin care mama dv sa isi dea acordul ca dv sa fiti trecuta pe noul act de concesiune
Notara a spus că din moment ce actul de concesiune este expirat, nu poate să îmi dea procură pentru acela, iar preotul ține morțiș că trebuie făcut noul act tot pe numele mamei ca să curgă în continuare, fără vreo întrerupere. Tot el spune că au mai venit enoriași care au cerut contract de partaj voluntar și să ne interesam dacă putem face și noi la fel. Menționez că mama nu a moștenit prin succesiune dreptul de concesiune, ci este primul beneficiar al titlului de folosință al terenului concesiunat pentru construirea criptei.

ynocentta a scris:

Estre de preferat sa incheiati procura notariala prin care mama dv sa isi dea acordul ca dv sa fiti trecuta pe noul act de concesiune