Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 101 la o firma neplatitoare de tva se ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 101 la o firma neplatitoare de tva se depune?

Declaratia 101 la o firma neplatitoare de tva se depune? Si cand?
george-neagu, moderator
D101 se depune de catre societatile care platesc impozit pe profit.

Regula este pana la 25.03: Cod Fiscal: "Art. 42. - Depunerea declaraţiei de impozit pe profit
(1) Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 25 martie inclusiv a anului următor, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 41 alin. (5) lit. a) şi b), alin. (16) şi (17), care depun declaraţia anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate."

Totusi prin derogare, pe perioada aplicarii Ordonanţa de urgenţă nr. 153/2020, adica pentru perioada 2021-2025., depunerea declaraţiei anuale privind impozitul pe profit şi plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv este până la data de 25 iunie inclusiv a anului următor.
Ioan Petru Butariu, Contabil