Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara Ma confrunt cu următoarea speta: Sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara Ma confrunt cu următoarea speta: Sunt salariat cu ...

Bună seara
Ma confrunt cu următoarea speta:
Sunt salariat cu CIM pe durata nedeterminata la o societate comerciala
In urma unui concurs, ocup o funcție de conducere
În ianuarie anul acesta se schimba organigrama societății și primesc o decizie de numire în funcție pe durata determinata. Funcția este similara, activitatea /denumirea biroului sunt ușor diferite. Nu se schimba salariul
Înainte de expirarea perioadei funcției de conducere sunt notificat ca angajatorul nu va prelungi aceasta funcție și voi trece pe un post de execuție
În ce măsură este corecta aceasta hotărâre a angajatorului, având în vedere concursul câștigat anterior și faptul ca, am semnat decizia cu numire în funcție pe durata determinata dar nu am primit act adițional?
"va multumesc
Daca concursul a fost pe functie de conducere si durata nedeterminata , nu are cum sa fie pe durata determinata ...in noua organigrama mai exista aceasta functie?
Este aceeași funcție, doar ca atribuțiile biroului/denumirea lui sunt diferite
Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor.