Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata partiala si continuarea muncii in UE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata partiala si continuarea muncii in UE

Sotul meu se poate pensiona anticipat partial in Romania, in luna august, daca cumuleaza anii lucrati in Romania si Ungaria.
Intrebarea mea este:
1. Poate continua sa lucreze in Ungaria daca i se aproba iesirea la pensie anticipata partial in Romania?
2. Cind indeplineste conditiile de acordare a pensiei pt limita de virsta in Romania, se va recalcula cuantumul pensiei tinindu-se cont de contributia pe care va continua sa o plateasca in Ungaria (va munci in continuare in Ungaria) ?
Sotul dvs. poate sa beneficieze, din luna august, de pensie comunitara (anticipata partiala). Daca legislatia ungara permite beneficiarilor de pensii comunitare sa lucreze, poate sa-si continue activitatea in Ungaria si va primi si drepturile de pensie. Ma refer, bineinteles, la beneficiarii de pensii anticipate partiale.

Cand va indeplini conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, pensia va fi recalculata avand in vedere stagiile realizate in Ungaria si veniturile pentru care s-au platit contributiile obligatorii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc mult!