Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducere varsta standard de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducere varsta standard de pensionare

Buna seara,
Va rog sa aveti amabilitatea sa ne sfatuiti,ce varianta e optima de ales pentru reducerea varstei standard de pensionare a fratelui meu, n.20.03 1950, cu stagiul de cotizare complet indeplinit (peste 35a.), avind in vedere ca a lucrat astfel:

8.11.1974 -1.06.1975 gr.2, timp lucrat 100%
18.11.1985 -1.07.1990 gr.2, timp lucrat 100%
si 1.04.1978 - 1.09.1985 gr1, timp efectiv lucrat 90%
Va multumesc.
Ati scris numai perioadele lucrate in grupe de munca si ati mentionat faptul ca fratele dvs. a realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani.

Avand in vedere cei aproximativ 11 ani si 2 luni lucrati in procent de 100% in grupe de munca, fratele dvs. poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 63 de ani.

Intrucat a realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani, poate solicita pensie anticipata partiala imediat dupa ce implineste 60 de ani, respectiv in 21.03.2010.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc. Referitor anticipata partial-e clar.
Ma intrebam cumva ,la reducerea virstei standard , daca alegind reducerile cumulative pt.fiecare din grupe, nu e mai avantajos.
In speta la gr. 1, riguros are 7a 5luni=89 luni; lucrat 90%=6,6a . La ani intregi 6 (de gr.1) reducerea virstei ar veni chiar de 3ani ! - chiar daca perioada de gr.2 nu vine cu nici un beneficiu , fiind mai mica de 6 ani-. Gresesc cumva ?
Intrebarea este, face iesire anticipata partial acum,pe L19,dar cind va trece la limita de virsta ,respectiv... dupa aprilie 2011 , se va mai putea aplica reducerea pt. gr.1 ? Raspunsul dvs. e important pentru noi. Multumim.
Exista o varianta, si fratele dvs. poate beneficia de ea anul acesta. N-o remarcasem. :)

Reducerea varstei standard de pensionare pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca este de 3 ani si 7 luni si se face din varsta standard prevazuta in anexa 3 a Legii nr. 19/2000. Concret, se va putea pensiona pentru limita de varsta in perioada august 2010 - noiembrie 2010, imediat dupa ce implineste 60 de ani si 4 luni.

Cititi cu atentie art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000, prevedere care nu va mai exista in viitoarea lege. Reducerile varstelor standard de pensionare pentru activitatea desfasurata in grupe de munca nu se cumuleaza.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Poate solicita pensie limita de varsta incepand cu data de 20.06.2010 urmare activitatii lucrate in grupa I de munca (reducerea varstei cu 3 ani si 7 luni)
Se are in vedere:
- ART. 167^1/ Lg 19/2000
- ANEXA 3/Lg.19/2000
astfel:
* cf Anexa 3, in perioada dec. 2009 - mart. 2010, un barbat trebuie sa aiba varsta de 63 ani si 9 luni. In cazul de fata: 63 ani si 9 luni - 3ani si 7 luni = 60 ani si 2 luni, varsta ce o indeplineste in Mai 2010;
** cf Anexa 3, in perioada april. 2010 - iulie 2010, un barbat trebuie sa aiba varsta de 63 ani si 10 luni. In cazul de fata: 63 ani si 10 luni - 3ani si 7 luni = 60 ani si 3 luni, varsta ce o indeplineste in iunie 2010. Incepand cu 20.06.2010 i se deschide dreptul la pensie limita varsta, data de la acre poate solicita intocmirea dosarului de pensie dar nu mai tarziu de 01.04.2011 cand reducerea varstei datorata grupei I de munca nu mai opereaza.
Bruta, utilizator
@Bruta

Aveti dreptate, n-am verificat perioada aprilie 2010 - iulie 2010 din anexa 3. :bow:

Gabriela Pintea