Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecin refuza racordarea la canalizare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecin refuza racordarea la canalizare

Buna ziua!
Va rog sa ma sfătuiți ce pot face in urmăritoarea situație: dețin un apartament intr-un bloc de locuințe cu 22 de apartamente. Din nefericire ne-am luat teapa și am cumpărat apartamentul nefiind racordat la energie electrică și cu o fosa vai de mama ei.
Am început sa chemam vidanja de 2 ori pe săptămâna, ușor se surpa pământul din fosa.
Acum ne chinuim sa ne racordăm noi ca și proprietari la canalizare prin asociație, dar fiind privată trebuie sa plătim in jur de 650€ per apartament. De aici începe problema, exista in bloc un proprietar care refuza sa fie de acord cu hotărârea noastră majoritara de a plăti fiecare aceasta suma ptr a ne branșa . Din ce am citit in Legea Asociațiilor de proprietari, el ar fi obligat sa se supună majorității. Întrebare e, legal putem sa îl obligam sau nu?
GeoGeoB, utilizator
Hotararile asociatiei de proprietari se iau cu 50 % + 1 din membrii. Minoritatea se supune.
Nu e valabila majoritatea simpla, din numărul celor prezenți.
Se aplică art. 51 din legea 196/2018 și e nevoie de minim 2/3 din numărul total al proprietarilor din condominiu, pentru ca se adaugă un element nou la proprietatea comună.
Deci răspunsul la întrebare e da, se poate dacă votează minim 2/3 din numărul total al proprietarilor, să obligați și pe vecinul care nu e de acord.
latka, utilizator
Va multumesc pentru răspuns!
Bransamentul facăndu-se la o canalizare privată, trebuie sa strângem toti banii și sa plătim. El dacă și in situația asta refuza, iar noi dacă putem și partea lui de bani, putem apoi sa ni-i recuperam la listele lunare ale asociației?
Da, se pune apoi fiecăruia pe listă cota parte, chiar și celui ce nu dorește. Doar sa aveți actele în regulă. Asta în caz ca vecinul nu înțelege și veți ajunge în instanță, unde va trebui sa dovediți acea majoritate de minim 2/3 din numărul total al proprietarilor, membri sau nemembri.

O sa facem o adunare generală și un tabel nominal sa strângem semnături pro/contra de la toti proprietarii blocului.

latka a scris:

Da, se pune apoi fiecăruia pe listă cota parte, chiar și celui ce nu dorește. Doar sa aveți actele în regulă. Asta în caz ca vecinul nu înțelege și veți ajunge în instanță, unde va trebui sa dovediți acea majoritate de minim 2/3 din numărul total al proprietarilor, membri sau nemembri.