Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Sunt angajata cu acte de 3 luni. Vreau sa ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Sunt angajata cu acte de 3 luni. Vreau sa îl iau ...

Buna ziua. Sunt angajata cu acte de 3 luni. Vreau sa îl iau pe tatăl meu ca și coasigurat că are nevoie de o operatie urgenta și el nu e asigurat nu are venituri. Care sunt pașii de urmat? Și citisem ceva de un beneficiu că îl am în îngrijire? Mă poate lamuri cineva? Mulțumesc
Soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate pot fi coasiguraţii acestora. În această calitate, nu plătesc contribuţie de sănătate, dar beneficiază de servicii medicale în sistemul de asigurări de sănătate.
Asiguratul care vrea să ia în întreținere soțul/soția/un părinte fără venituri trebuie să informeze angajatorul despre acest lucru și să-i dea acestuia anumite documente pe care el să le depună la autorități, documente enumerate în Ordinul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS) nr. 1549/2018:
[ link extern ]
[ link extern ] /