Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, referitor succesiune.Suntem 3 frați, doi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, referitor succesiune.Suntem 3 frați, doi am primit ...

Buna ziua, referitor succesiune.Suntem 3 frați, doi am primit de la părinți fiecare un teren iar al 3 lea frate a primit casa și restul.
Cum se poate face succesiunea in aceasta formula.Multumesc.

ddena a scris:

Am o întrebare puțin mai deosebita.De cate ori vorbesc cu notarul despre succesiune mi se adresează"dacă vreți avere".Se consideră a adresare profesionista ? Sau ce vrea să zică?mulțumesc.

Vrea sa zica ca atat timp cat in final veti dobandi niste bunuri, interesul este al dvs.
Cat dureaza? Dureaza. Daca vreti avere.
Cat costa? Costa. Daca vreti avere.
Trebuie sa umblam dupa toate actele? Da, daca vreti avere.

Cam asta vrea sa zica. Sa aveti rabdare.

gi-jane2 a scris:

" daca nu voiam eu avere, nu incasai dumneata onorariu " * "in plus, nu vreau avere de la dumneata,vorbim de mostenire, de munca parintilor mei."

e tupe, frustrae, nu stiu ce denota.

Nu neaparat, ca succesiunea se poate dezbate si in instanta, iar atunci, onorariul il incasa avocatul. Si userul vrea averea parintilor. Sunt unii care nu vor si renunta. Dansul vrea.
asa e, nu neaparat,sa zicem ca e o expresie total nepotrivita.
iar atunci, onorariul il incasa avocatul.

si care e treaba? ala nu muncea pt banii aia ?
nici notarul nu ii incaseaza nemeritat si nici avocatul.
gi-jane2, moderator
Am făcut succesiunea, urmează partajul.Pentru un teren extravilan am un cumpărător.Se poate face partaj direct pe el?Sau ce modalități de vânzare am, mai simple și cu cheltuieli mici, mulțumesc.
Daca nu aveti inca partajul , inseamna ca detineti acel teren mai multi mostenitori impreuna , pe cote . De vandut , puteti sa-l vindeti tot impreuna , toti mostenitorii . Doar ca , pentru vanzare terenurilor agricole extravilane e o intreaga procedura care trebuie parcursa : se anunta la primaria unde e situat terenul oferta de vanzare ( inclusiv pretul ) , in 5 zile aceasta afiseaza aceasta oferta , in 45 zile lucratoare de la afisare se asteapta preemptorii , daca acestia nu sunt amatori sa cumpere se mai asteapta 30 zile calendaristice “ potentialii cumparatori “ prevazuti de lege . Doar dupa acest timp ( cam 3 luni ) , daca nu sunt oferte de cumparare , Primaria da un aviz ca terenul este liber la vanzare . Fara acest aviz notarul nu va incheia contract de vanzare-cumparare .