Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua . Sunt angajata din oct 2022, urmand sa nasc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua . Sunt angajata din oct 2022, urmand sa nasc in aprox ...

Buna ziua . Sunt angajata din oct 2022, urmand sa nasc in aprox 20 oct 2023. As vrea sa intru in prenatal la 1 sept.
1. Calculul indemnizatiei de maternitate se face tinand cont de lunile aug, iulie, iunie, mai, apr?
2. Iar pt calculul indemnizatiei de creste copil, ce venituri se calculeaza pt lunile oct si sept? Salariul cuvenit sau indemnizatia de maternitate? ( care este mai mica decat salariul ).
3. Se considera stagiu de cotizare complet de 1 an daca intru in prenatal din august?
Multumesc
1. Calculul indemnizatiei de maternitate se face tinand cont de lunile aug, iulie, iunie, mai, apr, martie.

2. ICC = 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. ( noiembrie 2022 - octombrie 2023) ..... Beneficiati de ICC.

3. Se ia in calcul si indemnizatia de maternitate.
Pentru luna nașterii copilului se iau în calcul veniturile cuvenite pentru acea lună, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana dacă ar fi lucrat în toată luna sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizația de maternitate.