avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua . Sunt angajata din oct 2022, urmand sa nasc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua . Sunt angajata din oct 2022, urmand sa nasc in aprox ...

Buna ziua . Sunt angajata din oct 2022, urmand sa nasc in aprox 20 oct 2023. As vrea sa intru in prenatal la 1 sept.
1. Calculul indemnizatiei de maternitate se face tinand cont de lunile aug, iulie, iunie, mai, apr?
2. Iar pt calculul indemnizatiei de creste copil, ce venituri se calculeaza pt lunile oct si sept? Salariul cuvenit sau indemnizatia de maternitate? ( care este mai mica decat salariul ).
3. Se considera stagiu de cotizare complet de 1 an daca intru in prenatal din august?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:55, 19 August 2023
1. Calculul indemnizatiei de maternitate se face tinand cont de lunile aug, iulie, iunie, mai, apr, martie.

2. ICC = 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. ( noiembrie 2022 - octombrie 2023) ..... Beneficiati de ICC.

3. Se ia in calcul si indemnizatia de maternitate.
Pentru luna nașterii copilului se iau în calcul veniturile cuvenite pentru acea lună, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana dacă ar fi lucrat în toată luna sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizația de maternitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil?! crisstinnaE crisstinnaE Va expun problema mai pe larg: De la 1 iunie 2014 o sa fiu in concediu de prenatal/postanatal( o sa nasc undeva dupa 20 iulie 2014 ) - acest concediu se ... (vezi toată discuția)
Calcul prenatal si ccc Aura777 Aura777 Buna ziua. As vrea sa stiu, va rog, cum se calculeaza indemnizatia de maternitate si de crestere copil, avand in vedere ca luna nasterii (octombrie) va fi ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie crestere copil ralu9 ralu9 Buna ziua. Eu am nascut pe 03.09.2016. Mi s-a calculat indemnizatia de crestere copil initial luand in calcul veniturile net primite in urmatoarele luni: sept ... (vezi toată discuția)