Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua! Ce legi pot fi invocate pentru chemarea in ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua! Ce legi pot fi invocate pentru chemarea in judecată ...

Buna ziua! Ce legi pot fi invocate pentru chemarea in judecată in speța următoare?

Compania x a solicitat o oferta online de la o companie de telefonie mobila. La telefon s-a discutat despre oferta x, s-a cerut un acord pe mail, după ce s-a trimis acordul reprezentantul companiei de telefonie nu a mai răspuns, iar ulterior s-a descoperit ca făcuse un abonament diferit fata de ce s-a promis in discuția telefonică. Nu a mai fost de găsit nici măcar de către colegi.
S-a solicita de mai multe ori rezilierea in cele 14 zile însă nu s-a efectuat. Compania încă primește facturi.
Buna dimineața!
Aici nu e vorba de a invoca legi. Dacă vreți, legea încălcată este Codul Civil, art. 1 și următoarele.
Aici este vorba despre a lua Dvs legătura cu un avocat, dacă nu aveți la firma consilier juridic, sa-i prezentați speța și documentele pe care le dețineți, iar el va știi cu siguranța care sunt pașii ce trebuiesc făcuți, precum si temeiul legal pe care sa îl invoce.
Succes și numai bine!