Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Anulare Contract Nunta
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Anulare Contract Nunta

Buna ziua! Numele meu este Florin si in anul trecut am incheiat un contract de prestari servicii pentru nunta cu un local din Bucuresti. La momentul respectiv, nu am acordat atentie faptului ca acel contract avea doar o pagina, si nicio obligatie pentru local, ci doar pentru mine. Mai mult, in acel contract se mentioneaza ca, daca aleg sa anulez evenimentul, trebuie sa achit integral valoarea totala a minimului de meniuri stipulat (120). Cu o luna inainte de eveniment, sunt dezamagit de oferta de meniu (dupa degustare, raportul calitate - pret este jenant) si as dori sa recurg la anularea contractului. Daca nu se poate anula cu acordul partilor, ce alte optiuni as avea? Se poate invoca in instanta faptul ca acel contract este incomplet / abuziv? Multumesc frumos!
Alexandru9028, utilizator
Buna ziua,

Cel mai bine ar fi sa vă adresați unui avocat căruia să îi puneți la dispoziție contractul. Posibilitățile de încetare sunt multe (chiar și în instanță), însă contează ce scrie în contract.

O zi frumoasă!

Multumesc mult!