Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Este legal ca adunarea generală sa impună ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Este legal ca adunarea generală sa impună câți ...

Buna ziua,
Este legal ca adunarea generală sa impună câți metri cubi de apa poate sa utilizeze o persoana intr-o luna? Si in funcție de acești metri cubi sa adauge persoane la întreținere? 3 mc = 1 persoana, 6 mc = 2 persoane, 9 mc = 3 persoane?

Exemplu: am fost in apartamentul meu 11 zile (Iunie - 4 zile, Iulie - 7 zile), am consumat 2,23 mc de apa, iar administratorul a hotarat sa pună la întreținere o persoana. Deși in luna Aprilie am înregistrat o cerere de scutire a plății la întreținere pentru ca nu va locui nimeni o perioada in acel apartament. Pana in luna Iunie am avut zero persoane la întreținere, zero metri cubi de apa consumați.

Persoanele la întreținere nu se declara cand locuiesc minim 15 zile intr-un apartament?

Va mulțumesc
Nu consider legal asa ceva dar va trebui urmata calea legala cu contestatie daca se face asa ceva.
Daca nu urmati calea legala sunteti bun de plata.
Nici nu are o logica bine definita acest lucru pentru ca unii se spala mai mult iar altii putin.

Bucuresti 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu consider legal asa ceva dar va trebui urmata calea legala cu contestatie daca se face asa ceva.
Daca nu urmati calea legala sunteti bun de plata.
Nici nu are o logica bine definita acest lucru pentru ca unii se spala mai mult iar altii putin.

Bucuresti 2023

Contestația trebuie făcută la asociatie, la primarie - biroul pentru asociațiile de proprietari sau in instanța?
La asociație și la primărie.

La instanță este mai complicat si se ajunge ulterior daca va respinge contestația.

București 2023

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

La asociație și la primărie.

La instanță este mai complicat si se ajunge ulterior daca va respinge contestația.

București 2023

Va mulțumesc mult pentru sfaturile acordate!
La asociație și la primărie.

Legea nr 196/2018 prevede concret fara exceptii sau derogari
ART. 29
(2) Dacă o hotărâre a adunării generale a asociației de proprietari, o decizie a comitetului
executiv sau a președintelui este contrară prevederilor prezentei legi sau este de natură să
prejudicieze interesele proprietarilor, aceștia sau orice persoană care se consideră vătămată într-un
drept al său poate sesiza cenzorul/comisia de cenzori, compartimentele prevăzute la art. 10 sau,
după caz, poate solicita instanțelor judecătorești anularea în tot sau în parte a hotărârii/deciziei
și/sau repararea pagubei cauzate.

(3) Orice persoană sau orice proprietar care se consideră vătămată/vătămat într-un drept al său
din cauza neîndeplinirii sau îndeplinirii defectuoase a atribuțiilor de către președinte, membri ai
comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de către administrator se poate adresa în scris
compartimentelor prevăzute la art. 10 sau, după caz, instanțelor judecătorești.