avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Este legal ca adunarea generală sa impună ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Este legal ca adunarea generală sa impună câți ...


Buna ziua,
Este legal ca adunarea generală sa impună câți metri cubi de apa poate sa utilizeze o persoana intr-o luna? Si in funcție de acești metri cubi sa adauge persoane la întreținere? 3 mc = 1 persoana, 6 mc = 2 persoane, 9 mc = 3 persoane?

Exemplu: am fost in apartamentul meu 11 zile (Iunie - 4 zile, Iulie - 7 zile), am consumat 2,23 mc de apa, iar administratorul a hotarat sa pună la întreținere o persoana. Deși in luna Aprilie am înregistrat o cerere de scutire a plății la întreținere pentru ca nu va locui nimeni o perioada in acel apartament. Pana in luna Iunie am avut zero persoane la întreținere, zero metri cubi de apa consumați.

Persoanele la întreținere nu se declara cand locuiesc minim 15 zile intr-un apartament?

Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: SorDim , utilizator 19:30, 23 August 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu consider legal asa ceva dar va trebui urmata calea legala cu contestatie daca se face asa ceva.
Daca nu urmati calea legala sunteti bun de plata.
Nici nu are o logica bine definita acest lucru pentru ca unii se spala mai mult iar altii putin.

Bucuresti 2023
Ultima modificare: Luni, 21 August 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu consider legal asa ceva dar va trebui urmata calea legala cu contestatie daca se face asa ceva.
Daca nu urmati calea legala sunteti bun de plata.
Nici nu are o logica bine definita acest lucru pentru ca unii se spala mai mult iar altii putin.

Bucuresti 2023


Contestația trebuie făcută la asociatie, la primarie - biroul pentru asociațiile de proprietari sau in instanța?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La asociație și la primărie.

La instanță este mai complicat si se ajunge ulterior daca va respinge contestația.

București 2023


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

La asociație și la primărie.

La instanță este mai complicat si se ajunge ulterior daca va respinge contestația.

București 2023



Va mulțumesc mult pentru sfaturile acordate!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La asociație și la primărie.

Legea nr 196/2018 prevede concret fara exceptii sau derogari
ART. 29
(2) Dacă o hotărâre a adunării generale a asociației de proprietari, o decizie a comitetului
executiv sau a președintelui este contrară prevederilor prezentei legi sau este de natură să
prejudicieze interesele proprietarilor, aceștia sau orice persoană care se consideră vătămată într-un
drept al său poate sesiza cenzorul/comisia de cenzori, compartimentele prevăzute la art. 10 sau,
după caz, poate solicita instanțelor judecătorești anularea în tot sau în parte a hotărârii/deciziei
și/sau repararea pagubei cauzate.

(3) Orice persoană sau orice proprietar care se consideră vătămată/vătămat într-un drept al său
din cauza neîndeplinirii sau îndeplinirii defectuoase a atribuțiilor de către președinte, membri ai
comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de către administrator se poate adresa în scris
compartimentelor prevăzute la art. 10 sau, după caz, instanțelor judecătorești.

Alte discuții în legătură

Calcul pret corectat canal+epurare iulianaraU iulianaraU Buna ziua, Efectuez o expertiza contabila judiciara si am nevoie de niste informatii despre cum se calculeaza pretul corectat la canal+epurare. Se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Calcul apa calda & caldura pc Almaris Almaris Cum se calculeaza costul apei calde in urmatoarea situatie: Se emite factura Apa Nova pentru toata apa furnizata, se considera 20% din valoarea facturii GDF ... (vezi toată discuția)
Cine ma ajuta? ContSters189595 ContSters189595 va rog frumos, sa ma ajute cineva cum sa repartizez aceasta factura raja? perioada consum 28. 11 .2010----27. 12 2010 data factura 30.12.2010---- ... (vezi toată discuția)