Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul pret corectat canal+epurare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul pret corectat canal+epurare

Buna ziua,
Efectuez o expertiza contabila judiciara si am nevoie de niste informatii despre cum se calculeaza pretul corectat la canal+epurare. Se calculeaza totalul din factura fara apa meteorica si se imparte la mc consumati in luna ? Multumesc !
Factura furnizorul nostru de apa are trei pozitii:
1. apa rece potabila
2. canalizare apa
3. canalizare apa meteorica
Prima pozitie contine cantitatea de apa masurata de apometrul de la intrarea in bloc sau scara in metri cubi
A doua pozitie contine exact aceeasi cantitate de apa ca si prima pozitie
A treia pozitie contine o cantitate de apa stabilita de furnizor avand la baza datele de la hidrologie, adica o cantitate de apa din ploaie pe metru patrat in luna respectiva, aceasta inmultindu-se cu suptafata terasei pe care se aduna apa cand afara ploua. Dar cu furnizorul nostru (nu stiu daca e in toata tara asa), am stabilit o suprafata de aproximativ 20% din suprafat totala a teraselor pentru ca aceasta "apa de ploaie" o platesc numai persoanele juridice, detinatorii de spatii comerciale din bloc si nu suporta nimic proprietarii de apartamente de locuit.

La fiecare din aceste trei pozitii, pe factura este scris clar pretul unitar pe metru cub fara TVA, apoi o alta coloana TVA-ul si pe ultima coloana costul cu tot cu TVA.
Asa ca pretul unui metru cub de apa rezulta din primele doua pozitii: apa potabila + canalizare apa
Pretul unui metru cub de apa meteorica este facturat, scris la pozitia a treia si se repartizeaza pe lista numai spatiilor comerciale.

Care este situatia pe facturile dumneavoastra?
Factura este astfel:cantitate pret/mc valoare tva
apa potabila 779mc 3.55lei 2765.45 lei 663.70lei
apa rece pt apa calda 285mc 3.55lei 1011.75 lei 242.82lei
canal apa pot 662.15 0.98 648.9 lei 155.73lei
canal ACM 242.25 0.98 237.41 lei 56.98lei
canal apa meteorica 64.25 0.98 62.97 lei 15.11lei
epurare apa uzata 968.65 1.74 1685.46lei 404.51lei

Administratorul a calculat astfel:
648.90+155.73+237.41+56.98+62.97+15.11+1685.46+404.51=3267.07/968.65=3.372
64.25*3.372=78.08lei
968.65c-64.25mc=904.4mc*3.372=3049.64
Apoi a scris calcul corectat 3267.07/789.95(85%mc consumati efectiv in luna)=4.14 lei mc.
Este corect ? Nu inteleg de unde a aparut 3267.07 lei.

Calculul meu :( canal apa+canal ACM+epurare apa uzata)/ mc consumati efectiv si * 85%consumul pe fiecare apartament

iar meteorica cota parte indiviza.
Nu am gasit in lege cacul pret corectat canal.

Multumesc!
In factura scrie pretul apei si, separat pretul canalizarii.
In Bucuresti apa costa 4.64 lei/mc (fara TVA) iar canalizarea 1.03 lei/mc.
In total pretul este de 7,03 lei/mc.

Restul sumelor: pluviala, taxe ape uzate se impart dupa alte criterii si nu influenteaza pretul furnizorului pentru apa rece.
Imi puteti spune care sunt criteriile dupa care se calculeaza ?
Multumesc!
@iulianaraU, probabil aveti alte criterii, de ce canalizare apa potabila nu este identica cu cantitate apa potabila.
Criterii: de exemplu 85% este stabilit prin decizie asociatie sau hotarare locala privind consumul pe ap, aveti aparate montate sub chiuvete care inregistreaza consumurile din ap sau nu exista contorizare in bloc si repartizarea se face functie de alti factori decizionali.
Cititi factura si comparati cu sumele rezultate, exista neconcordante intre consumurile facturate si cele declarate/repartizate. Ce se intampla cu diferenta?-cine o suporta cum o suporta.
Conform datelor prezentate, aveti 7.77 lei/mc pentru apa potabila si pentru apa rece /apa calda, iar pentru pluviala este 3.37 lei/mc