Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Urgente familale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Urgente familale

Buna ziua,

Imi puteti spune care sunt conditiile pentru acordarea zilelor pentru urgente familiale si pentru recuperarea zilelor pentru angajatii part-time? conform legii, acestia nu au voie sa faca ore suplimentare.
Ce inseamna ,,urgente familiale”? Si daca spuneti ca angajatii part time nu efectueaza ore suplimentare, despre ce recuperari vorbiti?
Recuperarea nu insemna ore suplimentare ... urgente familiale va referiti la evenimente deosebite familiale, la concediul de ingrijitor ?
Nu au cum sa recupereze, decat daca stau peste cele 4 ore, cum se poate proceda in cazul acesta?
Intreb cum procedam daca un angajat part time solicita astfel de zile libere, care se recupereaza, conform legii?
Dupa cum scria D-nul Cornel Vasile fiind recuperare nu este munca suplimentara, modul de recuperare il stabiliti dv impreuna cu salariatul.