avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reglare cont 461 prin dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reglare cont 461 prin dividende

Firmă înființată în 2022 are în 2023 un sold neacoperit pe contul 461 de aprox. 12.000 euro. Administratorul (și asociat unic) dorește reglarea contului cu dividende, și cu plata taxelor aferente. Pe anul 2022 au fost distribuite și plătite toate dividendele disponibile, iar în cursul anului 2023 sunt distribuite dividende interimare pentru care, de asemenea, taxele sunt plătite la zi.

Întrebări:
- Se poate face operațiunea de reglare a contului 461 dpdv contabil?
- Dacă se poate, ce taxe se datorează?
- În ce moment al anului se poate face reglarea contului?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Cel mai recent răspuns: crinast , utilizator 06:52, 28 August 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
(1) Dacă debitorii sunt și asociați ai firmei atunci se poate compensa datoria acestora cu dividendele de plata.

(2) Se datorează 8% impozit care se reține și se virează de firmă. Dacă valoarea dividendelor este mai mare de 6 salarii minime pe economie, atunci se datorează și CASS pe care îl plătește persoana fizica până pe 25 mai anul viitor.

(3) Reglarea se face după repartizarea dividendelor la sfârșitul trimestrului calendaristic.
Mulțumesc frumos pentru răspunsul detaliat.

O singură nelămurire mai am. În 2023 s-a plătit CASS pentru anul 2022, în valoare de 3600 lei. Se datorează o altă sumă în afară de aceasta pentru anul 2022? Iar pentru 2023, CASS ar avea altă valoare în contextul acestor sume?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru anul 2023 sunt trei plafoane: (1) 6 salarii minime adică, 6x3000=18000 lei. (2) 12 salarii minime adică, 12x3000=36000 lei si (3) 24 salarii minime adică, 24x3000=72000 lei.

PS. Pentru anul 2022 plafonul a fost de 12 salarii minime, adică 12x2550=30600 lei.
Mulțumesc pentru răspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri din activitati independente și dividende gabriela_iurascu gabriela_iurascu Buna ziua! O persoana obtine venituri din activitati independente de pe un PFA, dar si dividende din profitul unui srl. Pentru aceste venituri datoreaza CAS ... (vezi toată discuția)
Plafoane contributie sanatate - cass lixog lixog Buna ziua. Am o nelamurire legata de calculul CASS pentru declaratia unica. Am gasit ca pentru sume cuprinse intre 18000 si 35999 RON se plateste 10% din 6 ... (vezi toată discuția)
Noul prag de plata cass de 6 salarii minime pe economie pentru venituri extra-salariale stela223 stela223 Va salut, Din cate am inteles odata cu noile modificari fiscale (din din O.G. 16/2022, art. I, pct.81 - ... (vezi toată discuția)