Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Locuiesc la bloc, unde spatiul destinat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Locuiesc la bloc, unde spatiul destinat uscatoriei ...

Buna ziua,
Locuiesc la bloc, unde spatiul destinat uscatoriei a fost inchiriat unui proprietar care il foloseste ca vopsitorie cu specific auto. Se vopsesc anumite subansamble din masina. Dupa ce face vopsirea, in ultimul timp la ora 21:00, cei de la etajele inferioare trebuie sa iesim din apartament. Mie mi s-a facut rau in casa. Vaporii de vopsea si diluanti urca la etaje si in apartament.
Nu puttem deschide nici geamurile deoarece individul lasa geamul deschis spre afara.
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa facem, unde sa ne adresam si ce autorizatii ar trebui sa aiba? Multumesc!
Puteti sesiza primaria, ITM, DJSP, IJSU, Agentia teritoriala de mediu, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Chiar daca chiriasul are avizul asociatiei de locatari/ locatarilor (cel mai probabil obtinut abuziv), nu poate functiona legal, fara autorizatie sanitara (pericol de intoxicare locatari), autorizatie ISU (pericol de incendiu si/ sau explozie), autorizatie de mediu (poluare cu vapori toxici).