avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Buna ziua, In speța unui SRL care este in faliment cu ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Buna ziua, In speța unui SRL care este in faliment cu datorii, ...

Buna ziua,
In speța unui SRL care este in faliment cu datorii, dacă se achita datoriile firmei , aceasta va putea fi pusa din nou pe picioare, sa fie pusa in stare activa?
Cel mai recent răspuns: GRINSOLV IPURL , Practician in insolventa 23:55, 4 Septembrie 2023
Doar cu acordul creditorilor, desi e greu: starea lor de neincredere e deja instalata. Nu confundati insolventa cu falimentul
Ultima modificare: Miercuri, 30 August 2023
adriandimitriu, utilizator
Dar se poate modificat, bineînțeles, după achitarea datoriilor, actul constitutiv al firmei, in ideea de a scoate partile sociale din firma ? In actul constitutiv vechi nu este prevazut ce se întâmpla cu acestea, după dizolvarea firmei.

adriandimitriu a scris:

Doar cu acordul creditorilor, desi e greu: starea lor de neincredere e deja instalata. Nu confundati insolventa cu falimentul

Ce legatura are repunerea firmei pe picioare cu golirea capitalului social? Pare o intrebare de examen. Pentru claritate, scoateti termenul "bineinteles" din interogare
Ultima modificare: Joi, 31 August 2023
adriandimitriu, utilizator
Dacă a fost dispusă intrarea în faliment de către judecătorul sindic singura modalitate de revenire a societății este desființarea hotărârii judecătorești de intrare în faliment de către o instanță superioară.

Dacă termenul de apel a trecut societatea nu mai poate reveni în activitate, chiar dacă se plătesc toate datoriile, ci se va desființa.

Sper să vă fie de folos informațiile.
Dacă se desființează cum scot casa din patrimoniu, specific ca casa era in patrimoniul firmei falimentate, eu platind acum toate datoriile la radiere eu fiind unicul moștenitor pot modifica actul constitutiv înainte de radiere sau doar fac cererea de radiere eu ( sau lichidatorul) scotand casa din patrimoniu firmei ( sau după ce plătesc datoriile lichidatorul nu mai are treaba)..?

GRINSOLV IPURL a scris:

Dacă a fost dispusă intrarea în faliment de către judecătorul sindic singura modalitate de revenire a societății este desființarea hotărârii judecătorești de intrare în faliment de către o instanță superioară.

Dacă termenul de apel a trecut societatea nu mai poate reveni în activitate, chiar dacă se plătesc toate datoriile, ci se va desființa.

Sper să vă fie de folos informațiile.

Alte discuții în legătură

Ce taxe aplica lichidatorul când se plătesc creanțele la creditor ... adelina1popovici adelina1popovici Ce taxe aplica lichidatorul când se plătesc creanțele la creditor pentru o firma in faliment? Creditorii se înțeleg la un comision cu lichidatorul, eu ca ... (vezi toată discuția)
Radierea firmelor cu datorii catre stat anca arsenie anca arsenie Buna ziua, Ma numesc Anca Arsenie si impreuna cu sotul meu detin o firma al carei sediu social a expirat din 2008 si ale carei taxe catre stat nu au mai ... (vezi toată discuția)
Insolventa/lichidare/retragere/cesiune dacmoto dacmoto Buna ziua, Din cauza neintelegerilor aparute in cadrul societatii, asociatul minoritar doreste insolventa societatii.Poate sa ceara insolventa fara acordul ... (vezi toată discuția)