avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Ce taxe aplica lichidatorul când se plătesc ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Ce taxe aplica lichidatorul când se plătesc creanțele la creditor ...

Ce taxe aplica lichidatorul când se plătesc creanțele la creditor pentru o firma in faliment? Creditorii se înțeleg la un comision cu lichidatorul, eu ca debitor ce taxe am de plătit la lichidator?
Cel mai recent răspuns: adelina1popovici , utilizator 19:32, 4 Septembrie 2023
Majoritatea creditorilor alege lichidatorul judiciar și îi stabilește onorariul.

Cheltuielile de procedură (inclusiv onorariul) se plătesc de către lichidatorul judiciar din averea debitoarei.

Administratorul statutar nu mai are dreptul de a încheia acte sau efectua plăți în numele debitoarei de la data intrării în faliment.

Orice plăți efectuate de debitor va trebui să fie operate doar de lichidatorul judiciar.

Sper să vă fie de folos informațiile.
Va mulțumesc pentru răspuns.
In speța este vorba despre o societate cu datorii care in momentul de fata se afla in stadiul de dizolvare, și care deține in patrimoniu un imobil.
Vreau sa achit datoriile și sa scot imobilul de sub societate. Lichidatorul mi-a spus ca vor mai fi anumite taxe de plătit.. sa înțeleg ca trebuie plătit un anumit onorariu pentru depunerea balantelor? De asemenea, as vrea sa stiu: societatea mai poate fi făcută activa si repusa in stare de funcționare după achitarea datoriilor ? Și dacă da, care ar fi procedura ?
Mulțumesc !

GRINSOLV IPURL a scris:

Majoritatea creditorilor alege lichidatorul judiciar și îi stabilește onorariul.

Cheltuielile de procedură (inclusiv onorariul) se plătesc de către lichidatorul judiciar din averea debitoarei.

Administratorul statutar nu mai are dreptul de a încheia acte sau efectua plăți în numele debitoarei de la data intrării în faliment.

Orice plăți efectuate de debitor va trebui să fie operate doar de lichidatorul judiciar.

Sper să vă fie de folos informațiile.

Din ce ați scris nu mi-e clar în ce tip de procedură se află.

Este desemnat un lichidator de registrul comerțului sau este în insolvență și lichidatorul a fost desemnat de creditori / tribunal?
Da, lichidatorul a fost desemnat de către creditori (taxe și impozite, mai exact) cu dosar in tribunal.

GRINSOLV IPURL a scris:

Din ce ați scris nu mi-e clar în ce tip de procedură se află.

Este desemnat un lichidator de registrul comerțului sau este în insolvență și lichidatorul a fost desemnat de creditori / tribunal?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma in insolventa - se mai poate face executare silita? IOANA9 IOANA9 Fostul angajator are sa imi plateasca mai multe salarii restante. Ma poate ajuta un executor sa recuperez aceasta datorie daca firma se afla in insolventa, ... (vezi toată discuția)
Lichidare firma ssimona74 ssimona74 Buna ziua, Ce se intampla in cazul unei societati comerciale (2 asociati) care este in lichidare , cu lichidator judiciar desemnat de Judecatorul sindic ... (vezi toată discuția)
Dacă nu pot găsi lichidatorul firmei (nu răspunde la telefon, ... adelina1popovici adelina1popovici Dacă nu pot găsi lichidatorul firmei (nu Răspunde la telefon, nu îl găsesc niciodată la birou) , nu am informații despre creanțele SRL-ului pe care ... (vezi toată discuția)