Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Ce taxe aplica lichidatorul când se plătesc ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Ce taxe aplica lichidatorul când se plătesc creanțele la creditor ...

Ce taxe aplica lichidatorul când se plătesc creanțele la creditor pentru o firma in faliment? Creditorii se înțeleg la un comision cu lichidatorul, eu ca debitor ce taxe am de plătit la lichidator?
Majoritatea creditorilor alege lichidatorul judiciar și îi stabilește onorariul.

Cheltuielile de procedură (inclusiv onorariul) se plătesc de către lichidatorul judiciar din averea debitoarei.

Administratorul statutar nu mai are dreptul de a încheia acte sau efectua plăți în numele debitoarei de la data intrării în faliment.

Orice plăți efectuate de debitor va trebui să fie operate doar de lichidatorul judiciar.

Sper să vă fie de folos informațiile.
Va mulțumesc pentru răspuns.
In speța este vorba despre o societate cu datorii care in momentul de fata se afla in stadiul de dizolvare, și care deține in patrimoniu un imobil.
Vreau sa achit datoriile și sa scot imobilul de sub societate. Lichidatorul mi-a spus ca vor mai fi anumite taxe de plătit.. sa înțeleg ca trebuie plătit un anumit onorariu pentru depunerea balantelor? De asemenea, as vrea sa stiu: societatea mai poate fi făcută activa si repusa in stare de funcționare după achitarea datoriilor ? Și dacă da, care ar fi procedura ?
Mulțumesc !

GRINSOLV IPURL a scris:

Majoritatea creditorilor alege lichidatorul judiciar și îi stabilește onorariul.

Cheltuielile de procedură (inclusiv onorariul) se plătesc de către lichidatorul judiciar din averea debitoarei.

Administratorul statutar nu mai are dreptul de a încheia acte sau efectua plăți în numele debitoarei de la data intrării în faliment.

Orice plăți efectuate de debitor va trebui să fie operate doar de lichidatorul judiciar.

Sper să vă fie de folos informațiile.

Din ce ați scris nu mi-e clar în ce tip de procedură se află.

Este desemnat un lichidator de registrul comerțului sau este în insolvență și lichidatorul a fost desemnat de creditori / tribunal?
Da, lichidatorul a fost desemnat de către creditori (taxe și impozite, mai exact) cu dosar in tribunal.

GRINSOLV IPURL a scris:

Din ce ați scris nu mi-e clar în ce tip de procedură se află.

Este desemnat un lichidator de registrul comerțului sau este în insolvență și lichidatorul a fost desemnat de creditori / tribunal?