Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reținere cuantum asigurare de viață fără acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reținere cuantum asigurare de viață fără acordul angajatului. ...

Reținere cuantum asigurare de viață fără acordul angajatului.
O persoană lucrează în producție, sector privat, la o companie cu aprox. 3000 angajați. În fiecare an, în luna iulie/august, pe fluturașul de salariu apare o notă: "Asigurare de viată-40 ron, reținere asigurare de viață-22 ron".
Angajata, la fel ca și ceilalți angajați, nu a semnat vreo clauza adițională la contractul de muncă/ vreun acord și nu i s-au dat nici un fel de informații (de ce se face reținerea 1 dată pe an, cine este asiguratorul, cine vor fi beneficiarii, dacă asigurarea acoperă eventualitatea unei boli/accident etc).
La o ședință, angajații au intrebat de ce li se rețin acești bani, dar nimeni nu a dat un răspuns clar, au ezitat și s-au fofilat. O angajață a spus ca se obișnuiește, la aceste companii mari, să se rețină sume cu titlul 'asigurare de viață' pe următorul motiv: dacă cineva din familia angajatului decedează, atunci compania îi oferă angajatului un ajutor financiar .
Este legal așa ceva?
Mulțumesc pentru timpul dvs.
Nu este legal, fara acordul dvs....
Ceea ce spuneti este un fel de CAR, dar fara acordul persoanelor in cauza. Daca vor sa ajute salariatii o pot face in mod legal din rezultatele financiare. Incercati sa intrebati in scris cu nr de inregistrare conducerea ce reprezinta suma retinuta fara consimtamantul salariatului si temeiul legal dupa care vi se face retinerea. Mai departe exista si ITM.
ibn, utilizator
Posibil sa fie trecut in contractul de munca si sa nu stiti dvs., altfel nu imi vine sa cred ca o firma care plateste anual probabil undeva la 36 milioane euro (3000 ori o medie de 1000 euro/angajat ori 12 luni), se "bucura "la 38000 euro(3000 ori 62=18600 ron aproximativ 38000 euro).Nu pare logic
nicunicolae10, utilizator
Dat fiind faptul ca discutam de o companie de aprox. 3000 de salariati, conform Codului Muncii și Legii 367/2022 aveți un contract colectiv la nivel de ramură. Verificați textul acestuia. Posibil sa aveți acolo o asemenea clauza.
Asigurarea este un beneficiu. Daca firma plateste niste bani in numele dvs ca sa puteti beneficia de aceasta sigurare atunci banii respectivi trebuie sa apara pe fluturasi, ceea ce nu inseamna insa ca va afecteaza salariul negociat. Vorbiti cu cineva mai in masura sa va lamureasca, poate cineva de la resurse umane.