Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un calcul legat de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un calcul legat de pensie ...

buna ziua ,
va rog sa ma ajutati cu un calcul legat de pensie ,sau sa-mi spuneti cum se procedeaza :
Daca in anul 2022 s-a depus contributia de pensie -CASS ul obligatorie de 638 lei /luna ( 638 lei /luna X 12 luni = 7656 lei ) , atunci ce punctaj lunar se obtine si ce punctaj mediu al pensiei va rezulta in acest an ?
; mentionez ca vechimea este de 35 ani .
multumesc
CASS este contributia la sanatate , nu la pensie , aceea este CAS . Presupun ca vreti sa vedeti daca a meritat ... Daca aveti o vechime ( stagiu de cotizare ) de 35 ani , opinia mea este ca NU . Ma ofer sa va fac calculul exact , dar pentru asta am nevoie sa stiu la ce stadiu complet de cotizare va incadrati ( conform Legii ) , sau pot sa-l aflu singura daca precizati data nasterii si daca sunteti femeie sau barbat .
da , imi cer scuze CAS!
35 ani .
F nascuta in 1.02. 1968
multumesc mult !
Eisa, utilizator
Eisa
Acea contributie pe 1 an va aduce 0,44-0,45 puncte/an.
multumesc mult , dar va rog sa mi spuneti,aratati calculele , cum ati ajuns la aceasta valoare .
cat este pe luna si cat e pentru tot anul detaliat , daca se poate !
multumesc!
Stimata @Eisa , in total , in 2022 ati obtinut 4,77029 puncte ( in cele 12 luni ) , cu o medie anuala de 0,39752 puncte . Acesta ( punctajul mediu anual ) se imparte la 35 ( stagiul complet de cotizare ) si rezulta 0,01136 puncte de pensie . La valoarea de azi a punctului de pensie ( de 1785 lei ) asta inseamna 20,28 lei . Daca ati achitat 7656 lei , aceasta suma s-ar recupera in aproximativ 377 luni , adica peste 31 de ani de pensie . De aceea va spuneam ca , matematic , chiar nu merita ... Merita doar pentru cei care , neavand stagiul minim de cotizare , nu au dreptul la nici un fel de pensie , aceasta fiind o posibilitate de a atinge conditia de minim 15 ani .PS. Acum am vazut ultimul dvs. mesaj , va spun cum se face ( in loc sa scriem o multime de cifre ) : suma de 638 lei/luna reprezinta 25% din venitul asigurat . Rezulta ca acesta ( venitul asigurat ) este de 2552 lei/luna . Luati de pe site-ul Institutului National de Statistica salariul mediu brut pe economie pe fiecare luna in parte a anului 2022 . Impartiti cei 2552 ( venitul asigurat ) la salariul mediu brut pe economie al acelei luni , rezultand punctajul pe respectiva luna . Adunati punctajele fiecarei luni si impartiti la 12 , rezultand punctajul mediu al anului . Pe acesta il impartiti la 35 ( stagiul complet de cotizare ) , obtinand punctajul de pensie obtinut strict pentru 2022 . Ca sa obtineti valoarea absoluta ( in lei ) a ceea ce v-a adus in plus la pensie aceasta contributie , inmultiti rezultatul cu 1785 lei . Pentru toate calculele , folositi 5 zecimale . Celelalte date pe care le-ati solicitat vi le-am dat deja ( punctajul pe an , media pe luna ) .
CHKa, utilizator