Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un calcul legat de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un calcul legat de pensie ...

buna ziua ,
va rog sa ma ajutati cu un calcul legat de pensie ,sau sa-mi spuneti cum se procedeaza :
Daca in anul 2022 s-a depus contributia de pensie -CASS ul obligatorie de 638 lei /luna ( 638 lei /luna X 12 luni = 7656 lei ) , atunci ce punctaj lunar se obtine si ce punctaj mediu al pensiei va rezulta in acest an ?
; mentionez ca vechimea este de 35 ani .
multumesc
Impartiti salariul minim brut pe economie din 2022, la cel brut.
Poate fi facut si luna cu luna.
Salariul minim brut pe țară este de 2.550 lei pe lună, începând de la 1 ianuarie 2022,
Câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2022 este de 6.095 lei.
Raportati 2550 la 6095 si vedeti rezultatul
Eu in postarea mea nu l-am facut .
Doar l-am estimat/aproximat.
Eu - avand timp la dispozitie - am facut ... nitica “ farmacie “ ...
Calculul spune:
2550:6095=0,41838, iar eu am aproximat 0,44-0,45.
multumesc mult !