Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,puteți să-mi spuneți pentru un an și opt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,puteți să-mi spuneți pentru un an și opt luni lucrat ...

Buna ziua,puteți să-mi spuneți pentru un an și opt luni lucrat în perioada 1988-1992 în grupa a doua cu cat se reduce perioada de stagiu sau se adaugă pentru pensie ?O zi bună.
Silvy93, utilizator
Nu se adaugă nimic.Redcerea este de 4 luni,dacă se îndeplinește condiția de stagiu complet de cotizare.
Carp Mircea, utilizator
Multumesc,sunt 4 luni la an sau 4 luni in total ( am lucrat 1an si opt luni),deci daca îmi lipsesc 4 luni din stagiul de cotizare?( nu ar fi 7 luni?
Silvy93, utilizator
Repet:
Nu primiti stagiu aferent de 3 luni/an.
Trebuiesc minim 5 ani.
Primiti o reducere de 4 luni,daca indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare.
Reducerea se acorda doar pentru anii intregi.
Carp Mircea, utilizator
Am înțeles deci dacă îmi lipsesc 4 luni se compensează.O zi bună
Nu stiu ce intelegeti d-voastra prin:
.....se compenseaza.