avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,puteți să-mi spuneți pentru un an și opt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,puteți să-mi spuneți pentru un an și opt luni lucrat ...

Buna ziua,puteți să-mi spuneți pentru un an și opt luni lucrat în perioada 1988-1992 în grupa a doua cu cat se reduce perioada de stagiu sau se adaugă pentru pensie ?O zi bună.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2024
Silvy93, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:12, 16 Ianuarie 2024
Nu se adaugă nimic.Redcerea este de 4 luni,dacă se îndeplinește condiția de stagiu complet de cotizare.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2024
Carp Mircea, utilizator
Multumesc,sunt 4 luni la an sau 4 luni in total ( am lucrat 1an si opt luni),deci daca îmi lipsesc 4 luni din stagiul de cotizare?( nu ar fi 7 luni?
Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2024
Silvy93, utilizator
Repet:
Nu primiti stagiu aferent de 3 luni/an.
Trebuiesc minim 5 ani.
Primiti o reducere de 4 luni,daca indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare.
Reducerea se acorda doar pentru anii intregi.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2024
Carp Mircea, utilizator
Am înțeles deci dacă îmi lipsesc 4 luni se compensează.O zi bună
Nu stiu ce intelegeti d-voastra prin:
.....se compenseaza.

Alte discuții în legătură

Clarificare mod de indexare a pensiei 5752187 5752187 Va rugam clarificari in urmatoarea speta: Varianta 1.Pensionare anticipata partiala conform legii 263/2010 Avem un angajat care are o decizie de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un calcul legat de pensie ... Eisa Eisa buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un calcul legat de pensie ,sau sa-mi spuneti cum se procedeaza : Daca in anul 2022 s-a depus contributia de pensie ... (vezi toată discuția)
Stagiu cotizare bună ziua! am 24 ani si 3 luni de vechime si ... Anna393 Anna393 Stagiu cotizare Bună ziua! Am 24 ani si 3 luni de vechime si trebuie sa ma pensionez. La calculul pensiei , merita sa îmi cumpăr încă 1 an de vechime ... (vezi toată discuția)