avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Am o nelămurire. La serviciul meu la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Am o nelămurire. La serviciul meu la angajare, șeful ...

Buna ziua. Am o nelămurire.
La serviciul meu la angajare, șeful mi a zis că voi primi salariul de bază stabilit..plus 5% din vânzările totale. Luna august au fost încasări de
50 131.00 lei.
Cum se calculează comisionul/bonusul?
Că am primi în plus doar 250 lei. Bănuiesc că e o formula după care se calculează
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:22, 4 Septembrie 2023
Se aplica comisionul/procentul la valoarea vanzarilor.
Puteți va rog sa fiți mai explicit? Cât ar veni 5%din 50.13100? După calculul meu ar veni 2500

Cornel Vasile a scris:

Se aplica comisionul/procentul la valoarea vanzarilor.

Se alica cum e stabilit de firma.
Ce treaba au incasarile. Orice se vinde are o suma fixa +adaos +tva.
In nici un caz nu se da procent din suma de incasari .
De obicei se da 5% din ados care reprezinta profitul firmei.
Se aplica la produsul de baza comisionul si apoi bonusului se aplica taxe care se scad ca la orice venit.
Ultima modificare: Duminică, 3 Septembrie 2023
Nivea, utilizator

Va contrazic. Este 5%din încasările magazinul exact așa mi s-a exprimat șeful.
Nivea a scris:

Se alica cum e stabilit de firma.
Ce treaba au incasarile. Orice se vinde are o suma fixa +adaos +tva.
In nici un caz nu se da procent din suma de incasari .
De obicei se da 5% din ados care reprezinta profitul firmei.
Se aplica la produsul de baza comisionul si apoi bonusului se aplica taxe care se scad ca la orice venit.

Și eu va contrazic : nu are cum să va dea 5% din încasări pentru că nu țineți seama si de costuri(produsele vândute se cumpără cu un cost sau se produc cu un cost).
Este 5% din profit.
Ultima modificare: Duminică, 3 Septembrie 2023
mitabiciclista, utilizator

Alte discuții în legătură

Impozit pe salar? ana monica ana monica Buna ziua , Numele meu este Ana Monica si as vrea daca se poate sa ma ajutati intr-o problema. Sa incep cu inceputul : Sunt angajata la o societate de nivel ... (vezi toată discuția)
Informatii taxe si impozite pfa romeot27 romeot27 Buna, Recent mi-am creat un PFA. Sunt putin derutat sau neinformat de unele detalii, a ce pot face si ce nu pot face in limitele firmei. O sa incerc sa ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit profit srl sau pfa B_Claudiu B_Claudiu Buna seara! As dori sa stiu profitul net rezultat din vanzarile de mai jos in cazul in care imi deschid un SRL sau un PFA : Vanzari 100.000 lei fara TVA ... (vezi toată discuția)