Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Am o nelămurire. La serviciul meu la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Am o nelămurire. La serviciul meu la angajare, șeful ...

Buna ziua. Am o nelămurire.
La serviciul meu la angajare, șeful mi a zis că voi primi salariul de bază stabilit..plus 5% din vânzările totale. Luna august au fost încasări de
50 131.00 lei.
Cum se calculează comisionul/bonusul?
Că am primi în plus doar 250 lei. Bănuiesc că e o formula după care se calculează
Se aplica comisionul/procentul la valoarea vanzarilor.
Puteți va rog sa fiți mai explicit? Cât ar veni 5%din 50.13100? După calculul meu ar veni 2500

Cornel Vasile a scris:

Se aplica comisionul/procentul la valoarea vanzarilor.

Se alica cum e stabilit de firma.
Ce treaba au incasarile. Orice se vinde are o suma fixa +adaos +tva.
In nici un caz nu se da procent din suma de incasari .
De obicei se da 5% din ados care reprezinta profitul firmei.
Se aplica la produsul de baza comisionul si apoi bonusului se aplica taxe care se scad ca la orice venit.
Nivea, utilizator

Va contrazic. Este 5%din încasările magazinul exact așa mi s-a exprimat șeful.
Nivea a scris:

Se alica cum e stabilit de firma.
Ce treaba au incasarile. Orice se vinde are o suma fixa +adaos +tva.
In nici un caz nu se da procent din suma de incasari .
De obicei se da 5% din ados care reprezinta profitul firmei.
Se aplica la produsul de baza comisionul si apoi bonusului se aplica taxe care se scad ca la orice venit.

Și eu va contrazic : nu are cum să va dea 5% din încasări pentru că nu țineți seama si de costuri(produsele vândute se cumpără cu un cost sau se produc cu un cost).
Este 5% din profit.
mitabiciclista, utilizator