Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica pentru venituri încasate ramburs
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica pentru venituri încasate ramburs

Buna ziua!
Am primit de la posta o hartie de la ANAF prin care:
"...Dorim sa va informam ca figurati inscris in evidentele noastra cu sume incasate cu titlul de ramburs, in perioada 2017-2021. Pentru asigurarea conformarii la declarare si plata a obligatiilor fiscale care va revin, ne manifestam rolul activ, informandu-va la acestea.
In situatia in care sumele incasate provin din activitati comerciale efectuate in calitate de persoana fizica, va aducem la cunostinta ca acestea se incadreaza in categoria veniturilor din activitati independente, dumneavoastra avnd obligatia de a depune formularul 212- Declaratia unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice, pentru fiecare an fiscal in care ati desfasurat o astfel de activitate si de a achita impozitul pe venit si, dupa caz, contributiile sociale obligatorii datorate..."

Cum ma sfatuiti sa procedez? Mentionez ca in perioada aceasta am vandut produse second-hand (luate din targuri), pe platforme de profil.
george-neagu, moderator
Va sfatuiesc sa luati in serios adresa si sa raspundeti catre ANAF corespunzator. Cred ca este necesara o discutie mai detaliata si concreta asa ca ne puteti contacta daca aveti nevoie de consultanta fiscala si eventual depunerea documentelor catre ANAF - [ link extern ] /