Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refugiat politic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refugiat politic

tatal meu,in prezent decedat,s-a refugiat in anul 1946 din fosta URSS in Romania, deoarece libertatea si viata sa erau in pericol, tinand cont de culoarea sa politica. Intrebarea este,in calitate de unic mostenitor pot actiona in instanta in vederea obtinerii drepturilor pe care acesta le avea si ce documente trebuie sa prezint. Va multumesc!
Drepturile pe care le avea unde, in Romania sau in URSS (si statele succesoare)?
In fosta URSS (in prezent Ukraina). Si ce drepturi se pot obtine?
Nu cred ca Ucraina acorda despagubiri de vreun fel

Vedeti daca se incadreaza la Legea 290/2003 privind acordarea de despăgubiri sau compensaţii cetăţenilor români pentru bunurile proprietate a acestora, sechestrate, reţinute sau rămase în Basarabia, Bucovina de Nord şi Ţinutul Herţa, ca urmare a stării de război şi a aplicării Tratatului de Pace între România şi Puterile Aliate şi Asociate, semnat la Paris la 10 februarie 1947, cu modificările şi completările ulterioare, aprobate prin H.G. nr. 1120/2006
Alexandru Munteanu, Avocat