avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refugiat politic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refugiat politic

tatal meu,in prezent decedat,s-a refugiat in anul 1946 din fosta URSS in Romania, deoarece libertatea si viata sa erau in pericol, tinand cont de culoarea sa politica. Intrebarea este,in calitate de unic mostenitor pot actiona in instanta in vederea obtinerii drepturilor pe care acesta le avea si ce documente trebuie sa prezint. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 18:01, 1 Februarie 2012
Drepturile pe care le avea unde, in Romania sau in URSS (si statele succesoare)?
In fosta URSS (in prezent Ukraina). Si ce drepturi se pot obtine?
Nu cred ca Ucraina acorda despagubiri de vreun fel

Vedeti daca se incadreaza la Legea 290/2003 privind acordarea de despăgubiri sau compensaţii cetăţenilor români pentru bunurile proprietate a acestora, sechestrate, reţinute sau rămase în Basarabia, Bucovina de Nord şi Ţinutul Herţa, ca urmare a stării de război şi a aplicării Tratatului de Pace între România şi Puterile Aliate şi Asociate, semnat la Paris la 10 februarie 1947, cu modificările şi completările ulterioare, aprobate prin H.G. nr. 1120/2006
Ultima modificare: Miercuri, 1 Februarie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubiri ContSters154162 ContSters154162 Am obtinut desapagubiri in urma unui proces iar in hotarare se arata ca voi primi o parte din suma in termen de un an iar cealalta parte in al doilea an. ... (vezi toată discuția)
Despagubiri legea 290/2003 - acte doveditoare darkgenius1987 darkgenius1987 Dupa formularea unei solicitari de prezentare a stadiului rezolvarii dosarului depus in vederea retrocedarii drepturilor cuvenite in baza legii 290/2003 ... (vezi toată discuția)
Referitor la legea 154/2021, se poate face dovada refugiului ... neluvlad neluvlad Referitor la Legea 154/2021, se poate face dovada refugiului din Bucovina de Nord unui parinte prin declaratie cu martori in cazul in care la Arhivele Statului ... (vezi toată discuția)