Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod caen inchiriere echipamente medicale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod caen inchiriere echipamente medicale

O societate comerciala cumpara un bun pe care il va inchiria unui centru de recuperare, este vorba de aparatura fizioterapie. Care este codul Caen necesar in statutul societatii pentru ca aceasta activitate sa se poata factura lunar catre centrul de fizioterapie?
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Cred ca ar putea fi vorba despre Cod CAEN 7739 - Activități de inchiriere si leasing cu alte masini, echipamente si bunuri tangibile n.c.a.
Această clasă include:
- servicii de închiriere și leasing operațional, al altor mașini și echipamente care sunt utilizate în general drept mijloace de producție de către întreprinderi, fără operatori:
*motoare și turbine
*mașini unelte
*utilaje de expoatare minieră și petrolieră
*echipamente profesionale de radio, televiziune și comunicații
*echipamente pentru producția cinematografică
*echipamente de măsură și control
*alte mașini de uz științific, comercial și industrial
- servicii de închiriere și leasing operațional de echipamente de transport terestru (exclusiv autoturismele), fără șoferi:
*motociclete, caravane și autovehicule pentru campare etc.
*vehicule de cale ferată

Această clasă include de asemenea:
- închirierea de containere de locuit sau utilizabile ca birouri
- închirierea de animale (de exemplu. herghelii, cai de curse)
- închirierea de containere
- închirierea de paleți

Clasă CAEN 7739 exclude:
- închirierea de biciclete, vezi CAEN 7721
- închirierea de mașini și echipamente agricole și forestiere, vezi CAEN 7731
- închirierea de mașini și echipamente de construcții și lucrări de geniu civil, vezi CAEN 7732
- închirierea de mașini și echipamente de birou, inclusiv calculatoare, vezi CAEN 7733
Multumesc !