avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita cu probleme
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita cu probleme

Buna seara!
In luna noiembrie 2022 am participat la o licitatie de unde am achizitionat un teren. In luna august 2023 am fost chemat in instanta de catre fostul proprietar motivatia lui fiind ca nu a fost instiintat atat de licitatie cat si de faptul ca terenul a fost adjudecat.(a fost formulata contestatie la procesul verbal)
Aceasta persoana a schimbat de cateva ori sediul societatii care detinea terenul tocmai in aceasta idee (firma creditoare este detinuta de o persoana cunoscuta persoanei ce a detinut terenul, acesta spunand ca asta este o practica tocmai pentru a anula procesul-verbal). In ce masura sunt eu vinovat de acest fapt si as putea sa raman atat fara teren cat si fara bani? In instanta am fost chemat doar eu si societatea creditoare, executorul judecatoresc care trebuia sa se asigure de legitimitatea tuturor actelor nu. Spre exemplu si schimbarea sediului social, atata timp cat este implicat intr-o actiune de executare judecatoreasca, nu trebuia anuntata executorului judecatoresc tocmai pentru a avea unde trimite corespondenta?
Multumesc !
Ultima modificare: Joi, 7 Septembrie 2023
SADaniel97, utilizator
Cel mai recent răspuns: SADaniel97 , utilizator 17:49, 27 Noiembrie 2023
Buna ziua. In primul rand executorul nu poate fi parte in contestatia la executare. In al doilea rand, neaparat sper ca ati formulat intampinare in termen pentru a va apara in mod eficient. Apelati la un avocat care sa studieze actele si textul contestatiei si numai dupa analiza circumstantelor schimbarii sediului, va poate spune ce este de facut si va poate reprezenta in instanta in acel proces pentru ca toate drepturile dvs sa fie aparate.
Ultima modificare: Joi, 7 Septembrie 2023
Madalina Pascu, Avocat
Mă scuzați că răspund așa de târziu, întâmpinarea a fost formulată și depusă, procesul are termen în ianuarie 2024 dar nu ar trebui ca persoana care schimbă sediul firmei să anunțe toate organele cu care relaționează, de exemplu cum e cu schimbarea domiciliului la persoana fizica sau modificarea datelor de pe buletin, la banca trebuie sa anunți schimbarea acestora. Nu este valabil și în cazul unei executări silite, sa nu se întâmple ca în cazul nostru, sa fie presupus trimisa corespondenta la o adresă greșită? Mulțumesc !
Madalina Pascu a scris:

Buna ziua. In primul rand executorul nu poate fi parte in contestatia la executare. In al doilea rand, neaparat sper ca ati formulat intampinare in termen pentru a va apara in mod eficient. Apelati la un avocat care sa studieze actele si textul contestatiei si numai dupa analiza circumstantelor schimbarii sediului, va poate spune ce este de facut si va poate reprezenta in instanta in acel proces pentru ca toate drepturile dvs sa fie aparate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sa procedat corect? giovana giovana in anul 2006 sora mea a imprumutat de la o persoana suma de 1500E si a facut un act prin notariat in care era specificat in caz ca nu restitue banii, actul era ... (vezi toată discuția)
Cumparare imobil vandut prin executor judecatoresc (nu executare silita) luciantiseanu luciantiseanu Buna seara! Intentionez sa achizionez un imobil care se vinde de catre un executor judecatoresc. Pe scurt, imobilul are mai multi proprietari, mostenitori ... (vezi toată discuția)
Licitatie publica madara81 madara81 Care sunt etapele si termenele de contestare in cazul vanzarii la licitatie publica a unui imobil? (vezi toată discuția)