Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încadrare salarială a unei educatoare cu liceu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încadrare salarială a unei educatoare cu liceu pedagogic și facultate de litere. Sunt angajată ca educatoare începând cu data de 1 septembrie ...

Sunt angajată ca educatoare începând cu data de 1 septembrie 2023. Am absolvit Liceul Pedagogic și Facultatea de Litere cu specializarea română-engleză, inclusiv modulul psihopedagogic din facultate. În acest caz este normal să fiu încadrată ca educatoare cu studii medii? Trebuia neapărat să fi făcut PIPP pentru a fi încadrată cu studii superioare?
Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri
Legea 198/2023
art. 176
(1) Pentru ocuparea funcțiilor didactice prevăzute la art. 165 trebuie îndeplinite următoarele condiții minime de studii:
a) pentru ocuparea funcției didactice de educator/ educatoare: absolvirea cu diplomă de bacalaureat a liceului pedagogic, cu specializarea „Educație timpurie“;
h) pentru ocuparea funcțiilor didactice de educatoare-educator, educator/educatoare, educatoare/educator de sprijin în învățământul special: absolvirea cu diplomă de bacalaureat a liceului pedagogic, cu specializarea „Educație timpurie“, absolvirea cu certificat a unui modul de educație specială și efectuarea unui stagiu practic, cu durata de un an școlar, realizat într-o unitate de învățământ, în funcția didactică corespunzătoare studiilor, sub îndrumarea unui profesor mentor cu experiență în educația specială;

i) pentru ocuparea funcțiilor didactice învățător-educator, învățător/învățătoare, învățător itinerant și de sprijin în învățământul special: absolvirea cu diplomă de bacalaureat a liceului pedagogic, cu specializarea „Pedagogia învățământului primar și preșcolar“, absolvirea cu certificat a unui modul de educație specială și efectuarea unui stagiu practic, cu durata de un an școlar, realizat într-o unitate de învățământ, în funcția didactică corespunzătoare studiilor, sub îndrumarea unui profesor mentor cu experiență în educația specială
Cornel Vasile, Consilier juridic