avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încadrare salarială a unei educatoare cu liceu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încadrare salarială a unei educatoare cu liceu pedagogic și facultate de litere. Sunt angajată ca educatoare începând cu data de 1 septembrie ...

Sunt angajată ca educatoare începând cu data de 1 septembrie 2023. Am absolvit Liceul Pedagogic și Facultatea de Litere cu specializarea română-engleză, inclusiv modulul psihopedagogic din facultate. În acest caz este normal să fiu încadrată ca educatoare cu studii medii? Trebuia neapărat să fi făcut PIPP pentru a fi încadrată cu studii superioare?
Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:04, 8 Septembrie 2023
Legea 198/2023
art. 176
(1) Pentru ocuparea funcțiilor didactice prevăzute la art. 165 trebuie îndeplinite următoarele condiții minime de studii:
a) pentru ocuparea funcției didactice de educator/ educatoare: absolvirea cu diplomă de bacalaureat a liceului pedagogic, cu specializarea „Educație timpurie“;
...
h) pentru ocuparea funcțiilor didactice de educatoare-educator, educator/educatoare, educatoare/educator de sprijin în învățământul special: absolvirea cu diplomă de bacalaureat a liceului pedagogic, cu specializarea „Educație timpurie“, absolvirea cu certificat a unui modul de educație specială și efectuarea unui stagiu practic, cu durata de un an școlar, realizat într-o unitate de învățământ, în funcția didactică corespunzătoare studiilor, sub îndrumarea unui profesor mentor cu experiență în educația specială;

i) pentru ocuparea funcțiilor didactice învățător-educator, învățător/învățătoare, învățător itinerant și de sprijin în învățământul special: absolvirea cu diplomă de bacalaureat a liceului pedagogic, cu specializarea „Pedagogia învățământului primar și preșcolar“, absolvirea cu certificat a unui modul de educație specială și efectuarea unui stagiu practic, cu durata de un an școlar, realizat într-o unitate de învățământ, în funcția didactică corespunzătoare studiilor, sub îndrumarea unui profesor mentor cu experiență în educația specială
...
Ultima modificare: Vineri, 8 Septembrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am terminat facultatea de stiinte juridice si administrative ... sacuiuelena sacuiuelena Am terminat Facultatea de stiinte juridice si administrative de 3 ani si as vrea sa stiu daca pot preda vreo materie la gimnaziu si daca e obligatoriu pentru ... (vezi toată discuția)
Institutor invatamant de masa pe diploma de absolvire,titular invatator-ed.inv.special miky_candle miky_candle Buna ziua, Am o mare rugaminte...As dori sa stiu in ce situatie ma aflu...Sunt invatator educator titular intr-o scoala speciala si am obtinut in 2009 gradul ... (vezi toată discuția)
Bună seara! am terminat un liceu teoretic, cu diploma de bacalaureat, ... Daniela Surpanu Daniela Surpanu Bună seara! Am terminat un liceu teoretic, cu diploma de bacalaureat, as avea vreo șansă să profesez în domeniul învățământului primar? (vezi toată discuția)