Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sunt curier Glovo pe bicicleta si am PFA.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sunt curier Glovo pe bicicleta si am PFA.

Buna ziua! Sunt curier Glovo pe bicicleta si am PFA. Intrebarea mea este ce cheltuieli pot sa adaug pe PFA ca fiind deductibile (pentru a scadea taxele finale) si cum pot face mai exact asta. Mai precis, trebuie sa specific ca un produs pe care il cumpar este pe firma? Si sa aibe CUI-ul PFA-ul pe bonul fiscal?
george-neagu, moderator
CUI pe bon da, deduceti tot ce intra in sfera de activitate ( de ex intretinerea bicicletei).
Sunt deductibile fiscal toate cheltuielile facute de dvs. pentru a va putea desfasura activitate. Pentru tot ceea ce cumparati sa aveti factura, chitanta, bon fiscal, etc.
Daca va cumparati echipament de protectie, geanta de voiaj, telefon si abonament, etc. sunt deductibile fiscal.
Ca PFA, nu uitati sa operati in registrul de incasari si plati.