Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Care este amenda pentru nedepunerea bilantului?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Care este amenda pentru nedepunerea bilantului?

Buna ziua.Care este amenda pentru nedepunerea bilantului ? eu mi-am facut cont pe spv sa vad daca contabilul meu a depus bilantul la timp si ultimul bilant imi arata ca a fost depus in 2019 pentru anul 2018.Exista posibilitatea sa-l fi depus la ghiseu si astfel sa nu apara pe spv ?
george-neagu, moderator
Art. 42 din Legea contabilitatii (L82/1991) prevede urmatoarele sanctiuni pentru neindeplinirea la timp a obligatiei de raportare:
1) intre 1 zi si 15 zile lucratoare – amenda este cuprinsa intre 300 lei si 1.000 lei
2) intre 16 zile si 30 zile lucratoare- amenda este cuprinsa intre 1.000 lei si 3.000lei ,
3) peste 30 de zile lucratoare amenda este cuprinsa intre 1.500 lei si 4.500 lei.

Situații financiare 2022: Ce riscă firmele la depunerea cu întârziere sau la nedepunere, după modificările de anul trecut
www.avocatnet.ro/articol_643...