avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Care este amenda pentru nedepunerea bilantului?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Care este amenda pentru nedepunerea bilantului?

Buna ziua.Care este amenda pentru nedepunerea bilantului ? eu mi-am facut cont pe spv sa vad daca contabilul meu a depus bilantul la timp si ultimul bilant imi arata ca a fost depus in 2019 pentru anul 2018.Exista posibilitatea sa-l fi depus la ghiseu si astfel sa nu apara pe spv ?
Ultima modificare: Luni, 18 Septembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:10, 18 Septembrie 2023
Art. 42 din Legea contabilitatii (L82/1991) prevede urmatoarele sanctiuni pentru neindeplinirea la timp a obligatiei de raportare:
1) intre 1 zi si 15 zile lucratoare – amenda este cuprinsa intre 300 lei si 1.000 lei
2) intre 16 zile si 30 zile lucratoare- amenda este cuprinsa intre 1.000 lei si 3.000lei ,
3) peste 30 de zile lucratoare amenda este cuprinsa intre 1.500 lei si 4.500 lei.

Situații financiare 2022: Ce riscă firmele la depunerea cu întârziere sau la nedepunere, după modificările de anul trecut
www.avocatnet.ro/articol_643...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Resuscitare contabila ong woe woe Servus, Incerc sa apreciez cat mai corect oportunitatea incercarii mea de a prelua o fundatie fara activitate din 2008 (nedepuse acte fiscale de atunci). ... (vezi toată discuția)
Amenda marian barbu marian barbu daca nu depun bilantul pentru 30 06 2009 pentru ca nu mai imi permit sa platesc contabilul o sa primesc amenda? amenda este contraventionala sau penala? (vezi toată discuția)
Nedepunere bilant la termen genereaza amenzi? darkangl_ro1 darkangl_ro1 Conform noilor reglementari contabile , as dori sa stiu care sunt amenzile , daca nu depun bilantul la timp, pana pe 25 mai? Va multumesc. (vezi toată discuția)