avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii IT - Modificari Cod Fiscal 1 Oct 2023
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

IT - Modificari Cod Fiscal 1 Oct 2023

Cu noile schimbari aduse Codului Fiscal incepand cu 1 Oct 2023 as vrea sa stiu cum anume o sa ma afecteze ( lucrand in IT ) fiindca vad pareri si pareri impartite pe internet.
Ca exemplu sa zicem ca depasesc suma de 10.000 brut si am o scutire de 600 RON

Multumesc frumos pentru raspuns.
Ultima modificare: Luni, 18 Septembrie 2023
Bogdan87x!an, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:14, 18 Septembrie 2023
Este prematur sa ne pronuntam pe ceva ce nu este inca adoptat.
Mersi de raspuns Cornel, asta am gasit pe net si nu stiu ce o sa urmeze de asta am zis sa intreb.

[ link extern ]

Măsuri care urmează să se aplice de la 1 octombrie 2023

- eliminarea facilităților fiscale în construcții, agricultură și IT

Sunt niste propuneri , dar acestea trebuie sa fie si adoptate ...probabil cand se va pune in transparenta decizionala , putem emite o parere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, o firma de it infiintata in august 2023 cu 6 salariati ... cristina.reff cristina.reff Buna ziua, O firma de IT infiintata in august 2023 cu 6 salariati din 1 oct 2023 nu a realizat venituri in 2023. Firma are cod CAEN 5829. In anul 2024 se ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, din ce am inteles guvernul a adoptat proiectul de ... d.nicolin@house-of-communication d.nicolin@house-of-communication Buna ziua, din ce am inteles guvernul a adoptat proiectul de lege prin care se doreste adaugarea CASS la tichetele de masa, stiti cumva daca a si intrat in ... (vezi toată discuția)
Concediu neefectuat in it 2024 Angajat_X Angajat_X In cursul lunii ianuarie 2024 am incetat CIM cu fostul angajator. Pentru luna respectiva am avut 8 zile lucrate si de asemenea am mai avut 8 zile concediu ... (vezi toată discuția)