Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Ionuț este numele meu și am o întrebare. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Ionuț este numele meu și am o întrebare. In luna ...

Buna ziuai, Ionuț este numele meu și am o întrebare. In luna martie am fost prin de aparatul radar cu o viteza de peste 50 km/h Fata de viteza legală și astfel am rămas fără permis timp de 90 de zile. Am așteptat nu am dat examenul . In luna august am călcat iar pe bec mi a suspendat permisul fara amenda doar cu avertisment. S-a mai adaugat încă 30 de zile la pedeapsa pentru ca mi-a foat suspendat dreptul de a conduce de 2 ori in decursul a 6 luni ( mi a venit foaie acasă )
Pe foaie scrie că trebuie/ nu trebuie să merg la rutieră pentru verificare
De unde sa știu eu
Nu a încercuit nimic dacă trebuie sau nu trebuie sa merg ..
A mai pățit cineva așa recent ?
Mulțumesc frumos
Articolul 106^1
(1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenției, un test de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
a) conducerea sub influența băuturilor alcoolice;
b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului ori circulația pe sens opus, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
[ link extern ]
Deci nu trebuie sa mergeti.