Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nulitate contract de arenda . Buna ziua Doresc să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nulitate contract de arenda . Buna ziua Doresc să achiziționez ...

Nulitate contract de arenda .
Buna ziua
Doresc să achiziționez un teren agricol , problema este că vânzătorii au încheiat un contract de arenda pe terenul respectiv .In contractul de arendă este stipulat faptul că acesta își continuă valabilitatea și în cazul vânzării terenului agricol .Eu nu doresc sa dau in arenda acest teren , doresc sa îl muncesc personal ..
Va rog ajutati mă cu un sfat .Ce as putea sa fac sa anulez acest contract de arendă el având valabilitate încă 8 ani.
Mulțumesc anticipat!
andreea27, utilizator
Dvs nu îl puteți anula, ca sunteți terț în raport cu contractul.
Se poate rezilia cu acordul părților, respectiv a proprietarilor și a arendasului
raluk0207, utilizator
Arendașul nu dorește rezilierea cu actualii arendatori .In situația în care eu devin proprietar cu act valabil ..ce este de facut
Mulțumesc!
raluk0207 a scris:

Dvs nu îl puteți anula, ca sunteți terț în raport cu contractul.
Se poate rezilia cu acordul părților, respectiv a proprietarilor și a arendasului

Nimic. Dvs cumparati in cunostinta de cauza un teren deja arendat. Acesta e statutul lui momentan si e public. Nu va obliga nimeni sa-l cumparati.

andreea27 a scris:
Arendașul nu dorește rezilierea cu actualii arendatori .In situația în care eu devin proprietar cu act valabil ..ce este de facut
Mulțumesc!

Terenul este extravilan?
Da

raluk0207 a scris:

Terenul este extravilan?