avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nulitate contract de arenda . Buna ziua Doresc să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nulitate contract de arenda . Buna ziua Doresc să achiziționez ...

Nulitate contract de arenda .
Buna ziua
Doresc să achiziționez un teren agricol , problema este că vânzătorii au încheiat un contract de arenda pe terenul respectiv .In contractul de arendă este stipulat faptul că acesta își continuă valabilitatea și în cazul vânzării terenului agricol .Eu nu doresc sa dau in arenda acest teren , doresc sa îl muncesc personal ..
Va rog ajutati mă cu un sfat .Ce as putea sa fac sa anulez acest contract de arendă el având valabilitate încă 8 ani.
Mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 21 Septembrie 2023
andreea27, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alexandru Surcel , Avocat 11:00, 26 Septembrie 2023
Dvs nu îl puteți anula, ca sunteți terț în raport cu contractul.
Se poate rezilia cu acordul părților, respectiv a proprietarilor și a arendasului
Ultima modificare: Joi, 21 Septembrie 2023
raluk0207, utilizator
Arendașul nu dorește rezilierea cu actualii arendatori .In situația în care eu devin proprietar cu act valabil ..ce este de facut
Mulțumesc!
raluk0207 a scris:

Dvs nu îl puteți anula, ca sunteți terț în raport cu contractul.
Se poate rezilia cu acordul părților, respectiv a proprietarilor și a arendasului

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nimic. Dvs cumparati in cunostinta de cauza un teren deja arendat. Acesta e statutul lui momentan si e public. Nu va obliga nimeni sa-l cumparati.

andreea27 a scris:
Arendașul nu dorește rezilierea cu actualii arendatori .In situația în care eu devin proprietar cu act valabil ..ce este de facut
Mulțumesc!


Terenul este extravilan?
Da

raluk0207 a scris:

Terenul este extravilan?

Alte discuții în legătură

Vanzare teren agricol AdrianaBal AdrianaBal Doresc sa vand 2 ha teren agricol aflat sub contract in arenda...Arendasul nu este de acord si nu semneaza notificarea si nu vrea sa cumpere terenul la pretul ... (vezi toată discuția)
Cumparare teren arendat giorgio_2013 giorgio_2013 Buna ziua, doresc sa achizitionez un teren arabil care a fost arendat pe o perioada de 6 ani (martie 2007 - martie 2013). Conform contractului in lipsa unor ... (vezi toată discuția)
Imputernicire la notar ContSters359110 ContSters359110 verisoara mea spune ca are de la unchiul meu( tatal ei inca in viata) imputernicire de la notar , cum ca, poate sa vanda un teren parte a unchiului meu. ... (vezi toată discuția)