Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren agricol

Doresc sa vand 2 ha teren agricol aflat sub contract in arenda...Arendasul nu este de acord si nu semneaza notificarea si nu vrea sa cumpere terenul la pretul solicitat (la care am gasit un client din aceeasi zona si el arendas la randul sau...).Ce solutii as avea la dispozitie ? Nu se pot intelege intre ei arendasul si clientul ?
Cu stima !
Arendasul are doar drept de preemptiune, nu are drept sa se opuna vanzarii.

Dvs faceti cerere la primarie prin care solicitati afisarea ofertei de vanzare a terenului agricol insotita de oferta si de o serie de documente ce atesta identitatea vanzatorului si dreptul de proprietate asupra terenului.

Daca arendasul nu isi exprima dreptul de preemptiune in termen de 30 de zile de la afisare puteti vinde cui doriti.

Procedura ce trebuie respectata pentru vanzarea terenurilor agricole extravilane o gasiti aici

www.avocatnet.ro/content/art...
Arendasul nu vrea sa cumpere dar nici sa puna terenul la dispozitia cumparatorului decat dupa EXPIRAREA CONTRACTULUI...Cumparatorul se ocupa tot cu arendarea (in zona,concurent) si ar vrea sa lucreze el terenul dupa intrarea in posesie...Chiar dupa culegerea recoltei de catre actualul arendas...Cum trebuie sa procedez ?
Cu stima simultumiri !
Contractul de arenda poate inceta la termen, prin intelegerea partilor sau prin exercitarea dreptului de preemptiune.

Nu ma prea pricep la agricultura dar ideea este ca arendasul trebuie notificat sa nu mai infiinteze alte culturi intrucat il veti pune in vanzare si poate sa isi exercite dreptul de preemptiune.

De la inceputul anului si pana in prezent a executat lucrari de insamantare?

Arendasul nu se poate opune vanzarii, poate fi cel mult despagubit pentru culturile in curs dar il puteti lasa sa recolteze si nu il veti mai despagubi.

Cum trebuie procedat?
Exact cum prevede legea, cerere la primarie ptr afisarea ofertei si apoi vanzare.

In contractul de arenda nu sunt prevazute clauze de reziliere si denuntare a contractului inainte de termen?