Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sunt impozitele, taxele, contribuţiile sociale, ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sunt impozitele, taxele, contribuţiile sociale, voluntare?

Buna ziua,
Conform HG 109 18/02/2009
Art.4 alin.(1) Agenţia Naţională de Administrare Fiscală are următoarele obiective generale: a) realizarea veniturilor bugetului general consolidat din impozite, taxe, contribuţii sociale şi din orice alte sume datorate bugetului de stat, prin îmbunătăţirea continuă a nivelului conformării voluntare a contribuabililor;
Eu stiu ca lumea plateste pentru ca legea te obliga insa exprimarea mi se pare ambiguu. Daca contribuabilul nu se conformeaza voluntar, ce face Anaf-ul?
Eu nu inteleg sensul "conformării voluntare" la care se refera HG-ul. Ma poate lamuri cineva?
Multumesc
arakys, utilizator
Hotararea Guvernului la care va referiti a fost abrogata acum 10 ani, in consecinta intrebarea Dvs. este fara obiect.
In cazul in care contribuabilul nu se conformeaza voluntar , ANAF il executa silit . Chiar daca e abrogata , respectiva HG se refera la cresterea CONFORMARII voluntare , deci , a platii de buna-voie a taxelor si impozitelor prevazute de legi . Respectarea legilor este - binenteles - obligatorie , dar sunt si cetateni care nu o fac de buna-voie , si in acest caz vor fi siliti . Desigur , situatia ideala ar fi ca toti sa ne conformam voluntar ...