Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna. Am o nelamurire, legat de legea 176/2022, ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna. Am o nelamurire, legat de legea 176/2022, ce face referire ...

Buna.
Am o nelamurire, legat de legea 176/2022, ce face referire la prelungirea AC (de la 12 la 24 luni). Aceasta se refera la toate autorizatiile? Adica atat cele din bani publici cat si cele private (constructie casa spre exemplu). Pe scurt daca am o AC pentru casa, pot sa fac prelungirea ei pentru 24 de luni?
Multumsc.
Potrivit legii, în cazul în care lucrările de construcții nu pot fi începute ori nu pot fi executate integral la termenul stabilit, investitorul poate solicita autorității emitente prelungirea valabilității autorizației cu cel puțin 45 de zile lucrătoare înaintea expirării acesteia. Prelungirea valabilității autorizației se acordă gratuit, o singură dată și pentru o perioadă nu mai mare de 24 de luni.

In speta, nu se face distinctie daca investitorul construieste cu bani publici sau privati.
Cornel Vasile, Consilier juridic