Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Publicare date cu caracter personal pe grup public de ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Publicare date cu caracter personal pe grup public de Facebook

Buna ziua
Un prieten a facut un grup public pe Facebook si a postat numele nostru cu nota aferenta la fotbal dupa nivelul de performanta. In fapt a postat date cu caracter personal in spatiu public fara sa-mi dau acordul.
Ce pot sa fac? Ce lege incalca?
Va multumesc!
aveti cont de facebook? performanta fotbalistica nu intra la date personale
adriandimitriu, utilizator
Pe pagina restiva este trecuta si numarul de prezente si numarul de goluri pe care l-a dat fiecare la meci cu numele.
Conform Deciziei nr. 133 din 3 iulie 2018 privind aprobarea Procedurii de primire şi soluţionare a plângerilor, plângerile pot fi depuse:

la registratura generală de la sediul ANSPDCP
sau pot fi transmise prin poştă, inclusiv cea electronică,
ori prin utilizarea formularului electronic, disponibil pe pagina de internet a ANSPDCP.
1. legislatia datelor cu caracter personal este aplicabila persoanelor juridice;
2. daca aveti cont facebook (acolo unde vi s-a dezvaluit numele), deja aveti o identitate publica,.
3. puteti solicita FB stergerea clasamentelor, insa cititi mai intai regulile comunitatii
nu in ultimul rand, daca sunteti legitimat la un club, iar meciurile sunt oficiale, discutia nu are sens.

ccttnn20 a scris:

Pe pagina restiva este trecuta si numarul de prezente si numarul de goluri pe care l-a dat fiecare la meci cu numele.

adriandimitriu, utilizator
Buna ziua,

Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) a sancționat ca operator de date o persoană fizică ce deținea un site prin care s-au divulgat în mod neautorizat date personale ale aproape 400 de persoane.

Practic, acesta e un exemplu recent care arată cum poate ajunge o persoană fizică să fie tratată ca operator de date și sancționată ca atare.

Din comunicatul ANSPDCP aflăm că persoana respectivă era deținătorul unui site pe care a publicat o serie de date cu caracter personal, cum ar fi: codul numeric personal, numărul de telefon, seria și numărul actului de identitate, adresa de e-mail, detalii bancare (achiziții de imobile), stare civilă, ceea ce a afectat un număr de 383 de persoane fizice, fiind vorba de o dezvăluire neautorizată a acestor date.

Practic, se înțelege că odată ce am dezvăluit datele personale ale cuiva, putem fi sancționați ca operatori de date.