Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lista cu datele de nastere ale angajatilor sarbatoriti ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lista cu datele de nastere ale angajatilor sarbatoriti in luna la intrare personal

Buna seara,
Doresc sa va intreb daca este legal ca angajatorul sa prezinte la intrare personal o lista cu datele de nastere ale angajatilor care isi sarbatoresc ziua de nastere, acestea fiind publice tuturor angajatilor.
Va multumesc pentru raspuns.
Curtea Europeană de Justiție – CEJ, Grupul de Lucru fondat în baza art. 29, autoritățile competente din diverse state ale Uniunii Europene) au exemplificat informațiile care reprezintă date cu caracter personal.

În acest sens, o serie de informații au fost catalogate ca fiind date cu caracter personal:

1. numele unei persoane;

2. prenumele unei persoane;

3. data nașterii;
[ link extern ] /

Vă puteţi adresa Autorității Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal cu plângere însoţită de dovezi.
[ link extern ]
Buna seara,

Plângerile trebuie făcute în scris și pot fi depuse la registratura generală de la sediul ANSPDCP.
Totodată, este posibilă transmiterea prin poștă (inclusiv electronică) .

Totuși, nu orice plângere este primită, pentru că persoanele fizice trebuie să dea anumite date personale prin care să poată fi identificate.
Mai exact, este vorba de:

nume și prenume;
adresa poștală de domiciliu/reședință;
adresa de e-mail (pentru plângerile depuse online);
numărul/numerele de telefon/fax, adresa/adresele de e-mail ori adresa/adresele IP care au legătură cu obiectul plângerii (pentru plângerile ce vizează încălcarea dreptului la viață intimă, familială și privată în domeniul comunicațiilor electronice și comerţului electronic).

Procedura de primire și soluționare a plângerilor legate de prelucrările ilegale de date personale vine în contextul în care, începând de din 25 mai 2018, în toată Uniunea Europeană (deci inclusiv în România), au devenit aplicabile prevederile GDPR. GDPR este un regulament european care se aplică direct în toate statele membre ale Uniunii și care trebuie respectat de toate societatile și instituțiile publice care prelucrează date personale.