Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Va rog sa mă ajutați cu un răspuns, in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Va rog sa mă ajutați cu un răspuns, in fiecare ...

Bună ziua! Va rog sa mă ajutați cu un răspuns, in fiecare luna trebuie sa faci 168 de ore minim să primești salariul de 1898. Dar eu trebuie sa fac 180 ore ca sa primesc acest salariu minim. De ce ore?! Mă puteți ajuta cu un răspuns va rog?
Salariul minim brut este raportat in fiecare luna la numarul de zile lucratoare, care difera .
Astfel:
iunie 2023 are 20 zile lucratoare = 160 ore lucratoare

iulie 2023 are 21 zile lucratoare = 168 ore lucratoare

august 2023 are 22 zile lucratoare = 176 ore lucratoare

septembrie 2023 are 21 zile lucratoare = 168 ore lucratoare

octombrie 2023 are 22 zile lucratoare = 176 ore lucratoare

etc.

Acesta este numarul minim de ore care trebuie lucrate in fiecare luna pentru a primi Salariul minim brut.
Cornel Vasile, Consilier juridic