avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Va rog sa mă ajutați cu un răspuns, in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Va rog sa mă ajutați cu un răspuns, in fiecare ...

Bună ziua! Va rog sa mă ajutați cu un răspuns, in fiecare luna trebuie sa faci 168 de ore minim să primești salariul de 1898. Dar eu trebuie sa fac 180 ore ca sa primesc acest salariu minim. De ce ore?! Mă puteți ajuta cu un răspuns va rog?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:45, 26 Septembrie 2023
Salariul minim brut este raportat in fiecare luna la numarul de zile lucratoare, care difera .
Astfel:
iunie 2023 are 20 zile lucratoare = 160 ore lucratoare

iulie 2023 are 21 zile lucratoare = 168 ore lucratoare

august 2023 are 22 zile lucratoare = 176 ore lucratoare

septembrie 2023 are 21 zile lucratoare = 168 ore lucratoare

octombrie 2023 are 22 zile lucratoare = 176 ore lucratoare

etc.

Acesta este numarul minim de ore care trebuie lucrate in fiecare luna pentru a primi Salariul minim brut.
Ultima modificare: Marți, 26 Septembrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul salar orar Anaj Anaj Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza corect SALARIUL ORAR: 1. salar de incadrare / 168 ore (media de ore lunara stabilita pentru anul 2014) sau 2. salar de ... (vezi toată discuția)
Salariu minim 1 iulie 2014 aikon aikon Buna ziua as dori sa ma lamuriti cu ceva raspunsuri clare in pentru situatia urmatoare.Am primit fluturasul de salariu pe luna iulie 2014 pe care este trecut ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. cât ar trebui sa primesc net în mana pt luna iulie ... Marieta Dumistracel Marieta Dumistracel Bună ziua. Cât ar trebui sa primesc net în mana pt luna iulie dacă salariul de baza este 3000 de lei și am un spor de weekend de 1 la suta, având lucrate ... (vezi toată discuția)