Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sora decedata in Canada Ce trebuie sa faca prietena ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sora decedata in Canada Ce trebuie sa faca prietena mea care sta ...

Sora decedata in Canada

Ce trebuie sa faca prietena mea care sta in Romania si i-a decedat sora in Canada? Cat o costa incinerarea, repatrierea cenusii, ce face cu cenusa odata ajunsa in tara? Trebuie sa inchida contul, sa achite taxele, sa incaseze asigurarea, cine o ajuta, cat o costa ca nu are bani si nu-si permite sa ramana datoare ca nu are de unde plati. Ce trebuia sa mai faca si ce o sfatuiti sa faca?
georgetteivonna, utilizator
Dacă nu are bani de repatriere, nu avem ce alte sfaturi să-i dam.
Singurul sfat este să o lase acolo în Canada dacă tot o incinerează autoritățile canadiene.

Din România este greu de procedat, nu știu cum ar putea fi ajutată, dacă sora nu mai are pe nimeni în Canada.

Pe prietena dumneavoastră n-ar trebui s-o intereseze de conturile si taxele neplătite ale surorii ei moartă în Canada. Conturile se vor închide în timp pentru inactivitate, dar nu e treaba surorii ei.

Nu poate rămâne datoare pentru sora ei, că n-are nici un fel de obligații materiale.
Dapix, utilizator
Cred ca este vorba si de o asigurare pe viata despre care prietena mea zice ca ar fi trecuta ca mostenitoare.

Dapix a scris:

Dacă nu are bani de repatriere, nu avem ce alte sfaturi să-i dam.
Singurul sfat este să o lase acolo în Canada dacă tot o incinerează autoritățile canadiene.

Din România este greu de procedat, nu știu cum ar putea fi ajutată, dacă sora nu mai are pe nimeni în Canada.

Pe prietena dumneavoastră n-ar trebui s-o intereseze de conturile si taxele neplătite ale surorii ei moartă în Canada. Conturile se vor închide în timp pentru inactivitate, dar nu e treaba surorii ei.

Nu poate rămâne datoare pentru sora ei, că n-are nici un fel de obligații materiale.

Păi, prietena dvs să meargă în Canada că din România nu poate face nimic.
Are cine s-o găzduiască câteva săptămâni în Canada`?

Dacă nu are nici bani de deplasare, înțeleg că nu poate face nimic.
Deci ca concluzie, trebuie să se ducă urgent în Canada.
Dapix, utilizator